Angielski podatek

Wielka Brytania od kilku lat przyciąga znaczne rzesze Polaków, którzy wyjeżdżają tam w poszukiwaniu lepszej jakości życia. Większość osób wyjeżdża z zamiarem pracy w UK przez pewien okres czasu, rok, dwa lata aby dorobić się i później wrócić do Polski. Często jednak z planowanego roku robi się 5 lat, a po takim czasie trudno już powrócić do ojczyzny. Dlatego też osoby te postanawiają sprowadzić rodzinę i zamieszkać w UK na stałe. Część osób jednak po kilkumiesięcznym pobycie i pracy w Wielkiej Brytanii postanawia wrócić do Polski.

Pierwszym pytaniem które zadają sobie osoby powracające do Polski jest: jak mogę odzyskać podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii? Zwrot podatku w części lub nawet całości przeważnie jest możliwy, więc to pytanie jest jak najbardziej zasadne. Kwestią, od której zależy kwota zwrotu jest przede wszystkim całkowite zarobki brutto pracownika, a także jak długo pracownik przebywał na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli suma wynagrodzenia w ciągu całego okresu pracy nie przekroczyła 5225 Funtów brutto, czyli tyle ile wynosi kwota wolna od podatku w UK to pracownikowi przysługuje zwrot całości zapłaconego podatku. Jeśli całkowite zarobki przewyższają 5225 Funtów to możliwy będzie tylko zwrot części nadpłaconego podatku.

Niezależnie od osiągniętych dochodów podczas pracy w Wielkiej Brytanii, po powrocie do Polski warto starać się o odzyskanie podatku. Przeważnie jest to kwota kilkuset Funtów, która może w znacznym stopniu wspomóc domowy budżet czy od dawna odkładane zakupy. Warto również pamiętać, że zgodnie z brytyjskim prawem możemy się ubiegać o zwrot podatku do 5 lat wstecz.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum