Bumerang

BUMERANG. Czyli po aborygeńsku „Bu-Mar-Ang”, co oznacza „powracający kij”. Wyrabia się dwa rodzaje bumerangów – powracające i niepowracające. Te, które nie powracają, służą jako broń do polowania i walki. Umiejętnie rzucony bumerang porusza się z dużą szybkością, bardzo precyzyjnie i może zabić nawet duże zwierzę. Bumerang powracający służy do zabawy i rywalizacji sportowej. Świetnie sprawdza się też w czasie polowania na ptactwo wodne. Rzucony, leci z szelestem przypominającym odgłos lotu drapieżnika. Spłoszone ptaki powracają do gniazd lub usadawiają się na drzewach. Tam są łatwym celem dla myśliwego, uzbrojonego w oszczep. Drogą wymiany, oddając jedynie mały scyzoryk, stałem się posiadaczem wspaniałego, dużego bumerangu powracającego, pysznie zdobionego rytami. Wykonany jest z drewna akcji i już samym aromatem przywołuje wspomnienia z bezdroży Australii.
Bumerang – miotana ręcznie broń myśliwska wykonywana z płaskiego kawałka drewna mającego charakterystyczny kształt rogala. Powszechnie używany przez australijskich Aborygenów od przynajmniej 15 tys. lat, znany był i w innych miejscach naszego globu. Przypuszczalnie przodkiem bumerangu był ciężki kij, który pierwotni łowcy rzucali płasko nad ziemią, by zabić badź ogłuszyć zwierzynę. Zapewne przypadek umożliwił odkrycie, że nieco lżejszy i odpowiednio wygięty patyk rzucony pod właściwym kątem, wraca do miotającego. Odtąd funkcjonowały dwa rodzaje bumerangów: – bumerangi niepowracające, duże i ciężkie, używane do walk i polowań na większą zwierzynę
– bumerangi powracające służące głównie do polowania na ptaki – wyrzucane w powietrze mogły zabić jednorazowo nawet kilka sztuk, a przy niecelnym rzucie powracały łukiem do myśliwego. Ten typ bumerangów bywa też wykorzystywany do zabawy, przyjmującej niekiedy formę niemal sportowej rywalizacji. Z fizycznego punktu widzenia jego zawracanie w locie jest możliwe ze względu na zasady aerodynamicznego wznoszenia i precesji żyroskopowej.Umiejętnie rzucony bumerang rozwija prędkość sięgającą 100 km/h.
Woomera Woomera – miotacz włóczni wydatnie przyśpieszający ich lot. Aborygeni wykorzystywali woomera również do innych celów: jako nóż, dłuto, motykę, sztuciec czy narzędzie pomocne w poszukiwaniu pędraków.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum