Niezwykły copywriter zwykłych przedmiotów

Claude Hopkins, copywriter i jeden z najbardziej zasłużonych ludzi reklamy, zaczynał swoją karierę od reklamowania bardzo prozaicznych i przyziemnych towarów. Były to „carpet sweepers”, co można przetłumaczyć jako „zamiatacze do dywanów” (u nas znane jako popularne „Kaśki”). Tacy wcześni, mechaniczni przodkowie dzisiejszych odkurzaczy.

Hopkins przekonał zarząd firmy Bissell Carpet Sweeper Company, do odrzucenia reklam ówczesnej gwiazdy reklamowania, Johna Powersa. Uważał, że broszura napisana dla firmy przez Powersa nie ma siły sprzedażowej i że Powers nie poświęcił czasu, aby zbadać rynek i potrzeby odbiorców produktu.

Co więcej, przekonał członków zarządu, aby powierzyli reklamowanie właśnie jemu, Claudowi Hopkinsowi, nieznanemu nikomu pracownikowi działu księgowości tej firmy.

Reszta jest historią.

Hopkins pokazał sie jako tak utalentowany copywriter, że niemal zmonopolizował rynek. Za sprawą jego reklamy niezbyt popularne do tej pory zamiatacze zaczęły znikać ze sklepów w szybkim tempie. A on sprzedawał je także wysyłkowo i kreował z sukcesem jako wspaniałe prezenty na Gwiazdkę (co wydawało się niemal absurdalnym pomysłem).

Sprawdził się jako copywriter, ale nie ograniczał się do tego. Zaangażował się w całościowy marketing produktu, wymyślając jego różne wersje, w tym także drogie wersje luksusowe. Dzięki jednemu ze swoich pomysłów wyprzedał 250.000 tysięcy zamiataczy w trzy tygodnie.

Szczytowym osiągnięciem Hopkinsa, jako designera produktów, była hiper-luksusowa wersja zamiatacza wykonana z cynobrowego drewna, używanego przy budowie samochodów.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum