Dużo o Cieszynie

Najstarszym miastem w naszym kraju byłby Cieszyn, gdyby zaufać legendzie, która głosi, że został założony w 810 r. przez 3 synów polskiego władcy Leszka 3-go, Bolka, Leszka i Cieszka. Rodzeństwo ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, założyli miasto nazywając go Cieszyn. W miejscu legendarnego spotkania mieści się studnia nazywana Studnią Trzech Braci. Pierwsza wzmianka o niej jest z tysiąc czterysta trzydziestego czwartego r., a należała ona do braci dominikanów. Do 19-go wieku czerpał z niej wodę browar mieszczański.

Najbardziej rozbudowanym miastem naszego kontynentu można by nazwać Cieszyn. Pomimo, że obecnie liczy razem z Czeskim Cieszynem jedynie ponad sześćdziesiąt tysięcy obywateli, a oba miasta gromadzą teren sześćdziesięciu dwóch km kw, to w obu Cieszynach humorystycznie ogłasza się, że miasto zostało przedzielone granicą, bo nie zmieściło się w tym samym kraju.

Dużo informacji o Cieszynie znajdziesz w portalu Wirtualny Cieszyn. Jest to witryna generalnie tylko o Cieszynie. Porozmawiasz tam w mocno znakomitej atmosferze. Forum gromadzi działy tematyczne min. takie jak: Kino Cieszyn, Wydarzenia, UŚ Cieszyn, Turystyka, Nowe wiadomości Sprzedam / Kupię / Zamienię i mnogo mnogo więcej.

Najbardziej znaną ul. w mieście była i jest ulica Głęboka zwana też w najstarszych dokumentach ulicą Polską. Łączyła zamek z rynkiem, była główną arterią komunikacyjną i handlową. Jej nazwa wzięła się stąd, że jej poziom mieścił się znacznie niżej od wysokości chodników i budynków. Władze różnego autoramentu wielokrotnie ofiarowywały tej ulicy inną nazwę (arcyksiężniczki Stefanii, Legionów, Armii Czerwonej).

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum