Euro 2012 – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Polska i Ukraina będą gospodarzami Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – Euro 2012. Nie ma co ukrywać – decyzja UEFA oznacza wielki kredyt zaufania dla naszego kraju. Nigdy do tej pory nie musieliśmy się z mierzyć z tak ogromnym wyzwaniem – mistrzostwa Europy w piłce nożnej to trzecia pod względem wielkości impreza sportowa na świecie! Mamy mniej niż pięć lat – czy w tym czasie zbudujemy nowoczesne stadiony, bezpieczne drogi na światowym poziomie, zmodernizujemy infrastrukturę kolejową, wybudowane zostaną bazy treningowe oraz hotele?

Polskie drogi to już kultowe określenie – te dwa słowa mówią wszystko. Pusta kasa, kasowanie przetargów i złe prawo być może nie pozwolą na czas zbudować dróg na Euro 2012. Takie wnioski można wyciągnąć po konferencji prasowej przedstawicieli Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Według specjalistów brakuje 25 – 35 mld zł na budowę dróg. Niestety OIGD skupia ludzi znających sie na transporcie więc bardziej daje wiarę im niż ministrowi Polaczkowi gwarantującemu realizację planów inwestycyjnych rządu… Tak więc w tym aspekcie jest źle i nie wiadomo czy będzie dużo lepiej – no ale dużo gorzej już być nie może.

Projekty i plany w zakresie infrastruktury sportowej są jednak zdecydowanie gorzej wygląda ich realizacja. A to właściciele działek, a to nieudolność urzędników miejskich, a to nieuregulowany status prawny terenów pod zabudowę lub np. minister, który stwierdzi że jakiś projekt jest zbyt obszerny i trzeba go odchudzić o kilka tysięcy miejsc, nawet jeśli przez to nie spełni warunków UEFA. Nie wspominam o kupcach ze stadionu X-lecia bo to ogólnie znany ewenement na skale światową. Ministra Lipca juz nie ma, jednak jak to bywa w Polsce, nie wiadomo czy następny nie będzie gorszy…

Kibic, turysta gdzieś spać i jeść musi. Bazę noclegową niby mamy, ale jest tego za mało aby przyjąć prawdziwe tłumy turystów i kibiców na Euro 2012. Standard też zbyt często mało europejski. Trzeba będzie znacznie rozbudować bazę noclegową oraz gastronomiczną. Miejmy tylko nadzieję, że na przeszkodzie nie staną braki planów zagospodarowania przestrzennego, brak materiałów budowlanych zawłaszczonych przez budownictwo mieszkaniowe czy też wreszcie brak rąk do pracy.

Euro 2012 to sprawa narodowa, która będzie wzbudzać coraz większe emocje wraz z upływem czasu. Każdy ma jakieś opinie, przemyślenia związane z tym tematem – warto się nimi podzielić z innymi w takim miejscu jak internetowe forum dyskusyjne poruszające wszelkie kwestie związane z Euro 2012.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum