Iława – relacja z wyprawy Jana

Iława

Przemierzając warmińsko – mazurskie ziemie w pogoni za przygodą, z wrodzoną ciekawością spojrzenia na świat, dotarłem do Mazur Zachodnich, dokładnie do Iławy. Południowy kraniec miasta położony jest nad Jeziorem Jeziorak (najdłuższym jeziorem, zajmującym szóstą pozycję co do powierzchni jezior w Polsce, na którym znajduje się wiele zatok, półwyspów oraz 16 wysp, z których największa to Wielka Żuława o pow. 82,4 ha). Wspomniane jezioro wraz z kanałem Ostródzko – Elbląskim, dzięki połączeniom z okolicznymi akwenami wodnymi, tworzy wiele możliwości co do żeglugi śródlądowej. Z Iławy, przez jeziora, później kanały i znowu jeziora, dopłynąć można nawet do Bałtyku. Owe możliwości wykorzystują wprawieni żeglarze i kajakarze. To dzięki nim wyznaczone szlaki wodne, miały wpływ na rozmieszczenie licznych stanic wodnych, pól namiotowych czy obozowisk. Tym sposobem przyczynili się oni do rozwoju turystyki na tymże terenie.

Jestem miłośnikiem szlaków pieszych i będąc w Iławie, zacząłem rozglądać się, wypytywać o nie miejscowych, a przede wszystkim zajrzałem do Informacji Turystycznej. To co wyniosłem z mych poszukiwań było owocne i zadowalające, bowiem dostępne tu ścieżki pozwoliły mi na rozwijanie swej ciekawości świata, kontemplacji z przyrodą. Pieszych szlaków jest tu pięć, o różnym stopniu trudności: żółty, zielony, niebieski oraz ten co zaciekawił mnie najbardziej: szlak historyczno-przyrodniczy.

Jeśli chodzi o szlaki wodne informacji na tenże temat, należy szukać w samej Iławie, bądź we wszech powszechnym Internecie, w którym znajdziemy dokładną ich rozpiskę.

Iława jest zabytkowym miastem. Jej historia sięga aż XIV wieku. Zachowało się tu całkiem sporo zabytków (budynków pruskich). W mieście znajdują się liczne bary, knajpy, restauracje w których można dobrze i tanio zjeść, po czym udać się na swą kwaterę, a w niej noc przespać, bądź w nie 🙂 Zakwaterowanie, mając na myśli cenę, zaczyna się od 25 zł za dobę, w sezonie letnim.

Główną atrakcją w tymże mieście było i jest niewątpliwie jezioro. To przede wszystkim za jego sprawą turyści odwiedzają tę miejscowość, oraz dzięki niemu, Iława jest wspaniałym, dogodnym punktem wypadowym na żeglarskie podboje. Wielkie jezioro Jeziorak warto nie tylko zobaczyć, acz i zamoczyć się w nim… 🙂

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum