Rynek kabli i przewodów – perspektywy rozwoju, rodzaje produktów

Organizacja Mistrzostw Europy w pilce nożnej w Polsce w 2012 roku stymuluje wzrost sprzedaży kabli i przewodów.

Każdy z nas intuicyjnie potrafi opisać, czym są kable. Chcąc przedstawić, profesjonalną definicję moglibyśmy ująć to w sposób następujący: kable są to elementy obwodu elektrycznego wykonane z materiału o zdolnościach przewodzących (zazwyczaj z aluminium lub miedzi), otoczone powłoką izolacyjną, które umożliwiają przepływ prądu z punktu A do punktu B. Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób możemy podzielić przewody.

Kable najczęściej dzielimy ze względu na to, jaką pełnią funkcję. Przewody neutralne służą do przesyłania energii, zawsze jednak połączone muszą być z kablem neutralnym. Przewody liniowe, określane często jako kable fazowe, służą także do przesyłania energii, tyle że muszą być pod napięciem fazowym. Na ich opakowaniu zawsze znajduję się znacznik L. Inną funkcję pełnią przewodu ochronne – zabezpieczają przed porażeniem elektrycznym. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – kabel uziemiający i wyrównawczy (wyrównuje ze sobą potencjały elektryczne łączonych ze sobą elementów). Przewód neutralno-ochronny, w skrócie PEN, łączy w sobie funkcje wyżej opisanych przewodów. Kolejnym rodzajem przewodu elektrycznego jest kabel odgromowy. Występuje on w sieciach wysokiego napięcia i zabezpiecza przed wyładowaniami atmosferycznymi, które często znajdują ujście w liniach wysokiego napięcia.

Asortyment kabli dostępnych na Polskim rynku jest bardzo szeroki. Aby bliżej go poznać wystarczy udać się do marketu budowlanego, gdzie dany specjalista doradzi nam najlepszy wybór, albo sprawdzić ofertę, jaką posiada najbliższa hurtownia elektrotrotechniczna.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum