Nauka jazdy – jak uniknąć stresu?

Kursy nauki jazdy są bardzo stresujące dla większości ludzi, którzy pierwszy raz w życiu siadają za kółkiem. Przyspieszone bicie serca i paniczne myśli z cyklu „zaraz coś zepsuję, doprowadzę do kolizji albo zrobię coś jeszcze gorszego”. To wszystko oczywiście zupełnie niepotrzebnie utrudnia zdobycie umiejętności prowadzenia samochodu. Bo nauka jazdy wcale nie musi być trudna!

Po pierwsze, należy wybrać dobrą szkołę, w której nauka jazdy jest prowadzona na wysokim poziomie. To znaczy taką, w której instruktorzy są prawdziwymi fachowcami, a więc osobami zarówno posiadającymi niezbędną wiedzę i umiejętności, jak i potrafiącymi tą wiedzę w odpowiedni sposób przekazać. Niezbędne jest,  aby podczas pierwszych godzin oswajania się z miejscem i zadaniami kierowcy towarzyszyła nam osoba cierpliwa, potrafiąca ze spokojem i poczuciem humoru reagować na błędy i potyczki.  Dobra auto szkoła dobiera instruktorów nauki jazdy również pod względem cech osobowości.

Po drugie, dobrą szkołę nauki jazdy charakteryzuje też dbałość o samochody, na których kursanci uczą się prowadzić. Auto, które nie działa w 100% sprawnie mocno utrudnia naukę jazdy. Nie wspominając już o zagrożeniu, które może stanowić niesprawny samochód na drodze. Dlatego dobry kurs prawa jazdy dysponuje dobrymi nowymi samochodami, które są regularnie poddawane przeglądom technicznym.

Po trzecie, olbrzymią rolę w opanowaniu wszelkich umiejętności, także w nauce jazdy odgrywa nasze własne nastawienie. Minimalny poziom stresu jest potrzebny, bo podnosi czujność i mobilizuje nas do większego skupienia na wykonywanej czynności. Jednak będąc bardzo zestresowani nawet proste czynności wykonujemy z trudem. Dlatego przed rozpoczęciem nauki jazdy warto uzmysłowić sobie, że nie taki diabeł straszny i że tysiące…ba! miliony ludzi opanowały już tą umiejętność. A stłuczki? Zdarzają się rzadziej niż nam się wydaje. Zresztą szkoła jest ubezpieczona, a instruktor nie zabierze nas w teren dopóki nie będzie przekonany, że jesteśmy na to gotowi.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum