Preferencje klientów: nagrody i gratisy w marketingu.

Zadaniem każdego marketingowca jest znalezienie sposobu na zainteresowanie potencjalnych klientów dokonaniem zakupu danego produktu, bądź skorzystanie z usług danej firmy. Nie jest to zadanie proste, jako że przy obecnej konkurencji rynkowej trudno jest nawet z najlepszym produktem przedostać się do potencjalnych klientów.

Bardzo popularną formą promocji jaka wykorzystywana jest przez firmy zajmujące się sprzedają produktów i usług jest oferowanie klientom gratisów w zamian za ich lojalność. Tj. za każdym razem, gdy klient będzie powtarzał zakupy w danej firmie, ma możliwość otrzymania nagrody. Najczęściej są to nagrody gwarantowane w postaci gadżetów związanych z działaniem firmy. Bardzo często jednak firmy starają się również organizować konkursy, dzięki którym zainteresowanie klientów znacząco wzrasta. Sposobem na owe zainteresowanie jest oczywiście zaproponowaniem klientom konkursu z bardzo atrakcyjnymi i wartościowymi nagrodami, gdyż dopiero wówczas mogą oni wykazywać duże zainteresowanie owym konkursem.

Jak wykazały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania marketingowe, konkursy potrafią zmieniać preferencje klientów, dzięki czemu owi klienci z dnia na dzień potrafią zmienić firmę, która stanowi ich obiekt zainteresowania. Gratisy od firm muszą przemawiać do wyobraźni klientów, gdyż wystarczy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie, mianowicie – skoro ta firma nie oferuje mi nic, a ta druga w zamian za zakup daje mi nagrody, to czemu miałbym korzystać z usług tej pierwszej?

Rozumowanie jest bardzo proste i tak właśnie widzą to specjaliści od marketingu. Konkursy organizowane są w zasadzie przez wszystkie firmy aktywnie promujące swoją działalność i zapewne się to nie zmieni.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum