Rynek dostawców internetu

W Polsce dostępnych jest wiele firm oferujących stały dostęp do Internetu. Usługę świadczą operatorzy telefonii stacjonarnej, operatorzy telefonii komórkowej, telewizji kablowej i mniejsi dostawcy na łączach dzierżawionych. Obecnie wielu potencjalnych użytkowników patrzy głównie na cenę usługi pomijając inne ważniejsze kwestii. Co z tego, że dana osoba zapłaci mniej jak będzie się borykała z częstymi awariami i brakiem pomocy technicznej ze strony providera?.

Podział polskiego rynku wyraźnie wskazuje na to, że najpopularniejszym dostawcą w Polsce jest Telekomunikacja Polska. Nie jest to operator najtańszy, ale jest to firma, która ma najbogatsze doświadczenie w świadczeniu usługi stałego dostępu do Internetu w Polsce (9 lat) i oferują bezpłatną pomoc techniczną. Pomimo to podział rynku stałego Internetu nie jest w Polsce jednoznaczny. Ważnym kryterium wyboru jest dostępność technologii. Nawet Telekomunikacja Polska nie wszędzie świadczy usługę. Bywają również miejsca, gdzie na przykład firma UPC ma możliwość zaproponowania o wiele szybszego dostępu do Internetu. Natomiast na terenach wiejskich bardzo dobrą alternatywa jest usługa Orange Freedom Pro świadczona w technologii CDMA. Technologia CDMA w zamyślę firmy ORANGE do końca 2009 roku ma pokryć ponad 90 % obszaru Polski, już teraz pokrywa ponad 60% i jest to dobra alternatywa dla technologii WiMAX świadczonej przez Netię, której pokrycie nie jest większe od 15% obszaru polski. Pomimo to usługa firmy Orange ma również wady, istnieje w niej limit transferu 3 GB, w Internecie krążą informację, że na chwilę obecną forma nie spowalnia łącza po osiągnięciu tej ilości przesłanych danych, ale w każdej chwili może zacząć to robić. W przypadku, gdy ktoś ma wybór najlepiej skorzystać w oferty stałego dostępu do Internetu po kablu (bez limitu, większa stabilność łącza).

Operatorzy cyklicznie poszerzają swoją ofertę i wprowadzają nowe technologie powoli goniąc Europę, niemniej jednak w dalszym ciągu jesteśmy na szarym końcu w kwestii szybkiego dostępu do Internetu. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć z usług, którego operatora najlepiej skorzystać. Należy unikać raczej pomniejszych dostawców, gdzie w przypadku awarii po całym osiedlu będzie konieczność ścigania administratora (studenta), który będzie tylko obiecywał, że podejdzie naprawić usterkę. Najlepiej skorzystać z poważnej formy, która poważnie traktuje swoich klientów, nawet kosztem tych paru złotych więcej miesięcznie.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum