Rynek szkoleniowy w Polsce

Rynek szkoleń w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie od kilku już lat. Dzieje się tak m.in. dzięki funduszom z Unii Europejskiej, z których do tego sektora gospodarki w latach 2007-2013 powinno trafić około 24 mld złotych. Niestety wciąż jesteśmy daleko w tyle pod względem wydatków szkoleniowych ponoszonych na jednego pracownika.

W 2005 roku zaledwie 7% firm skorzystało z możliwości dofinansowania szkoleń dla pracowników, a ponad 58%, w prowadzonym przez IPSOS badaniu, stwierdziło, iż nie wiedziało o istnieniu takiej możliwości finansowania szkoleń. Przeciętnie polskie firmy wydają zaledwie 350 euro na wyszkolenie jednego pracownika, podczas gdy średnia ta dla rozwiniętych Kraków Zachodniej Europy przekracza kwotę 3000 euro.

Najpopularniejsze dziedziny szkoleń w Polsce to IT, umiejętności osobiste, sprzedaż i obsługa klienta. W firmach średnich i dużych niemalże 100% pracowników działów sprzedaży uczestniczyło w szkoleniach z negocjacji, technik sprzedaży bądź telemarketingu.

Niezwykle dynamicznie rozwijają się również szkolenia z marketingu i Public Relations, a także dotyczące polityki zapewnienia jakości w firmach produkcyjnych. Wciąż bardzo popularne pozostają szkolenia z autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem, komunikacji i pracy w zespole. Dużą część rynku stanowią również kursy dla działów finansów i księgowości, co wiąże się z wciąż zmieniającymi się przepisami prawa podatkowego oraz rosnącą restrykcyjnością działań podejmowanych przez polskie urzędy skarbowe. Bardzo szybko rośnie również rynek oferujący szkolenia ISO, co związane jest z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi produktów i usług.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum