Skrzynia biegów , można się bez niej obejść?

Gdyby nie było skrzyni biegów, mielibyśmy napęd z jednym stałym przełożeniem, powiedzmy dla zoobrazowania czwartym biegiem. Jazda byłaby niezwykle męcząca nie ekonomiczna i ogólnie bez sensu. Skrzynia biegów to niezbędny obecnie element w aucie.

Silniki spalinowe mają kilka poważnych wad. Niestety pracują efektywnie w stosunkowo wąskim zakresie obrotów. Dlatego właśnie potrzebna jest skrzynia biegów. Skrzynia biegów to inaczej przekładnie, które pozwalają na dopasowanie odpowiedniego przełożenia do prędkości samochodu, obciążenia silnika czy też po prostu do kierunku jazdy.

Pierwsze skrzynie biegów stosowane w samochodach posiadały proste zęby charakteryzujące się wysokim hałasem pracy (obecnie skrzynie z prostymi zębami ze względu na prostszą budowe stosowane są w amatorskim sporcie samochodowym). Sprzęgła wykonywano ze skóry lub drewna. Współczesne coraz mocniejsze auta wymagają znacznie mocniejszych cichych skrzyń biegów . Nowe turbodiesle mają bardzo duży moment obrotowy co wymaga bardzo trwałych trybów skrzyń biegów.

Obecnie możemy mówić o dwóch rodzajach skrzyń biegów:
Manualnej – nadal najpopularniejszej skrzyni biegów. Jej zaletą jest względna prostota budowy, a co za tym idzie najniższy koszt. Niestety, biegi musimy zmieniać sami. Bezpieczny wybór. Niska cena, łatwość naprawy, małe straty momentu obrotowego i mocy, duża odporność na przeciążenie. Konieczność samodzielnego wyboru przełożenia, wrażliwość na niewłaściwą technikę jazdy.
Automatycznej- skrzynie automatyczne zapewniają wysoki komfort. Niestety, trzeba się liczyć z nieco gorszymi osiągami i sporo wyższym zużyciem paliwa niż w przypadku skrzyń manualnych. Komfort jazdy, płynność zmiany przełożeń. Skrzynia biegów automatyczna ma pozytywny wpływ na trwałość silnika. Wysoka cena wynikająca z bardzo skomplikowanej konstrukcji. W razie awarii bardzo trudna do naprawy.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum