Twoje osobiste finanse pod kontrolą menedżera finansów

Kontrola budżetu domowego to jeden z warunków, aby pieniądze wydawać właściwie. Większość ludzi potrafi powiedzieć, ile wydaje w okresie miesięcznym. Część jest nawet w przybliżeniu w stanie powiedzieć na co procentowo przeznacza swoje pieniądze. Ile jest jednak osób, które potrafią precyzyjnie powiedzieć ile wydają w danych okresach na dane kategorie wydatków. Gdybym zapytał o ile twoje wydatki na żywność były mniejsze bądź większe od kwot zeszłorocznych, czuję że nie uzyskałbym odpowiedzi.
Zapisywanie wydatków na papierze jest monotonne i szybko zniechęca do kontroli budżetu domowego. Jest właściwsza metoda na kontrolę finansów osobistych. Są to wszelkiego rodzaju programy do zarządzania finansami osobistymi nazywane menedżerami finansów. Co oferuje taki menedżer finansów? Przede wszystkim możliwość dodawania i przeglądania swojego budżetu domowego wedle co najmniej kilku kryteriów. To jednak dopiero początek korzyści oferowanych przez taki program. Każdemu budżetowi domowemu przyda się wydrukowanie czy wyeksportowanie do arkusza kalkulacyjnego. W dowolnej chwili istnieje możliwość poznania przychodów i wydatków poniesionych w danym momencie na daną kategorię. Wyobraź sobie, że za pomocą kilku kliknięć dowiadujesz się, ile w zeszłym roku wydawałeś na żywność. Mało tego, w menedżerach finansów dobrej klasy dowiesz się jak te wydatki zmieniały się w każdym tygodniu, dniu czy roku. Program komputerowy jest w stanie bez problemu przedstawić wszystkie dane na wykresach co sprawia, że twój budżet domowy stanie się dla ciebie jeszcze bardziej przejrzysty.
W najlepszych programach tego typu istnieje na przykład możliwość pobierania historii transakcji finansowych prosto z konta internetowego, co sprawia, że ręczne wpisywanie nie jest właściwie konieczne. Zaawansowane menedżery finansów umożliwiają prowadzenie wielu rachunków w wielu walutach. Te naprawdę najbardziej zaawansowane umożliwiają nawet aktualizację kursów walut przez Internet. Takich funkcji nie zapewni nawet Excel, który niewątpliwie w prostych zastosowaniach na menedżer finansów się nadaje.
Co umożliwia pełna kontrola budżetu domowego? Przede wszystkim spore oszczędności. Pieniądze przestają być tracone na mało ważne rzeczy. Istnieje możliwość sprawdzenie, czy na pewno na rzeczy dla nas najważniejsze wydajemy najwięcej pieniędzy czy też jest odwrotnie. Jeszcze pełniejszą kontrolę umożliwia funkcja dodawania limitów wydatków dostępna w niektórych menedżerach finansów. Program może cię poinformować, gdy przekroczysz zakładane limity. Tego nie zrobi nawet najlepsza kartka papierowa.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Jedna opinia na forum; do “Twoje osobiste finanse pod kontrolą menedżera finansów”

  1. glos99 Says:

    Do kontrolowania swoich finansów domowych polecam 100% darmową stronkę ebudzet.pl

Opinie i komentarze na forum