Umowa przedwstępna

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując, czy też podpisując umowę przedwstępną…?

Otóż, przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto zastanowić się nad jej formą. Jest to niezwykle istotne, bowiem zupełnie inne skutki prawne niesie za sobą podpisanie umowy w formie aktu notarialnego,  a inne w formie umowy cywilno – prawnej. Dla większego bezpieczeństwa powinniśmy się zdecydować na podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza, zwłaszcza jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, a inwestycja jest dopiero w trakcie realizacji.

Co prawda wiąże się to dla nas z większymi kosztami, jednak w przypadku, gdyby developer nie wywiązał się z warunków umowy, możemy sądownie domagać się przeniesienia własności zakupionej przez nas nieruchomości, a nie – jak to ma miejsce w przypadku podpisania umowy w formie cywilno  – prawnej – jedynie zwrotu zainwestowanych środków.

Ponadto w przypadku, kiedy zdecydujemy się na podpisanie umowy w formie aktu notarialnego, mamy możliwość dokonania wpisu w księdze wieczystej, tj. roszczenia o przeniesienie własności – w dziale III – co uniemożliwi developerowi np. sprzedaż mieszkania po wyższej cenie. Koszt dokonania takiego wpisu wynosi 200 zł. Natomiast niezależnie od wyboru przez nas formy umowy przedwstępnej przed jej podpisaniem powinniśmy zapoznać się z jej wzorem, najlepiej kilka dni wcześniej poprosić notariusza lub developera o tekst umowy, a następnie udać z nim do konsultacji prawniczej.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum