W jaki sposób napisać dobry biznes plan?

Generalnie biznes plan piszę się po to, aby uzyskać kredyt w bankach przy kwocie wyższej niż 50 tys. zł , oczywiście dochodzą do tego jeszcze wnioski kredytowe.

Jeśli chcemy zaoszczędzić i mamy dużo czasu to dobrym pomysłem jest stworzenie samemu biznes planu. Drugą możliwością jest zatrudnienie osoby lub firmy, która zajmuje się tego typu sprawami. Oferty można znaleźć na allegro, serwisach ogłoszeniowych, również na forach – szczególnie polecam Biznes forum. Ceny takiego zlecenia wahają się między 200 – 300 zł , większe przedsięwzięcia nawet od 10 tys. zł .

Biznes plan powinien zawierać wstęp, czyli parę słów o naszej branży i wykonywanych usługach. Następnie profil naszej firmy (stan prawny i finansowy). Musimy także ocenić zapotrzebowanie na usługi, które wykonuje własna firma. Powinniśmy dokładnie ocenić cel naszego przedsiębiorstwa (konkretne informacje na temat przyszłości i znaczenia). Dokonując analizy słabych i mocnych stron firmy musimy przedstawić jakie będą kolejno nasze kroki po otrzymaniu pieniędzy. Później trzeba pomyśleć nad planem marketingowym – sposób dotarcia do klientów, reklamy. Najtrudniejszą fazą tworzenia biznes planu jest prognoza finansowa firmy , czyli prognoza zysku przypadającego na czas. Na koniec dołączamy załączniki, w których będą znajdować się takie elementy jak, słownik zwrotów i terminów, badania dotyczące rynku i zapotrzebowania na produkt itd.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum