Wędkarstwo i Dinozaury

Wędkarstwo i dinozaury nie maja wiele wspólnego lecz są to moje dwa hobby. Wędkarstwo Morskie uprawiam rekreacyjnie natomiast dinozaurami interesuje się od czasów szkolnych. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić jedną z definicji związanych z wędkarstwem.

Ciężarki wędkarskie stosuje się prawie we wszystkich metodach połowu. Ich głównym zadaniem jest dociążenie spławika oraz utrzymanie przynęty na określonej głębokości. Ciężarki różnią się od siebie kształtem oraz wagą.

W wędkarstwie spławikowym największą popularnością cieszą się śruciny. Odpowiednią ilość naciętych, najczęściej okrągłych śrucin zaciska się na żyłce powyżej haczyka. Dzięki temu spławik zostaje odpowiednio wyważony, a dociążony zestaw umożliwia dalekie wyrzuty. Wielkość śrucin jest bardzo zróżnicowana: od 0,025 do 1,25g i większe. Zaletą ciężarków zaciskowych jest możliwość umieszczenia ich w dowolnym miejscu na żyłce.

Jeśli potrzebne nam jest większe obciążenie skupione w jednym miejscu najlepszym rozwiązaniem jest łezka lub oliwka. Ciężarki te posiadają przewiercony na wylot otwór, przez który przekładamy żyłkę. Łezkę zakładamy grubszym końcem do dołu tak, aby swobodnie przesuwała się po żyłce.

Ciężarki gruntowe stosuje się przy połowie ryb przebywających w pobliżu dna. Najbardziej znanym ciężarkiem tego typu jest „bomba Arlesey’a”. Posiada ona gruszkowaty kształt oraz wtopiony krętlik, zapobiegający skręcaniu się żyłki.
Ciężarek w kształcie sześciokąta pozwala na przytrzymanie zestawu w bardzo silnym prądzie.
Istnieje też cała gama ciężarków do połowów gruntowych. Odpowiedni rodzaj obciążenia dobieramy w zależności od panujących warunków na łowisku. Na koniec chciałbym dodać że dinozaury były jednymi z pierwszych żywych istot na kuli ziemskiej.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

3 komentarze do “Wędkarstwo i Dinozaury”

 1. admin Says:

  Te ostatnie zdanie o dinozaurach – rozbrajające:):) – niezbyt tematyczne ;).
  Pozdrawiam

 2. kadela Says:

  Nie tematycznie ale skutecznie, dzisiaj dodam tematyczne 🙂

 3. admin Says:

  Chodziło mi o tematyczność słów, a poza tytułem nie ma więcej dinozaurów. Chyba, że coś przeoczyłem :).

Opinie i komentarze na forum