Wszystko o liczbach

Liczby – stosujemy je na codzień, do różnych prostych obliczeń, wyświetlenia godziny i tym podobne, jednak nie zdajemy sobie sprawy jak potężną moc mają w sobie…Na codzień najczęściej używamy liczb naturalnych (czyli np. jeden, dwa, trzy, cztery… sto osiemdziesiąt…) i czasmi liczb całkowitych (wszystkie naturalne i minusowe – minus jeden, minus dwa, minus trzy…), lecz istnieją zbiory bardziej tajemnicze i jakże ciekawe.

Nietypowym zbiorem są liczby pierwsze – są to wybrane liczby z liczb naturalnych, które posiadają tylko i wyłącznie dwa dzielniki – przez siebie samą oraz przez jeden (np. dwa, trzy, pięć, siedem, trzynaście). Liczby pierwsze są również stosowane do szyfrowania wiadomości – im wieksza liczba peirwsza tym trudniejszy kod.

Lecz najciekawszymi liczbami są liczby stosowane w obliczeniach na matematyce. Nawet humanistom nie przyszła do głowy taka abstrakcja jak liczba ‚x’ czy ‚|x-4y|+1’.

W celu ułatwienia pisania większych liczb powstała strona „asowskie liczby” na której znajduje się pisowania większości liczb naturalnych (obecnie do 1000).

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum