Zdjęcia ślubne – nigdyś artyzm teraz zwykła komercja

Zauważam to i stwierdzam z „bolącym sercem” że niegdyś uznawane za fotografie artystyczną dziedziny takie jak fotografia ślubna gdzie zdjęcia ślubne zostały obecnie skomercjalizowane, zdjęte do rangi zwyczajnej usługi i pozbawione dawnego podejścia i stylu w jakim jest prezentowana.

Duże obniżki cen aparatów cyfrowych spowodowały nagły wzrost „domorosłych pseudo-fotografów”, którzy to jedynie z chęci zarobku i braku doświadczenia proponują swoje usługi i cenę na bardzo niskim poziomie. Wiąże się to oczywiście ze spadkiem jakości świadczonych usług, nie do końca tym czego oczekuje klient lub też po prostu bardzo niską ceną na jaką wynajmujący się godzi. Niegdyś nazywana fotografią ślubną obecnie zdjęciami ślubnymi, które wykonywane są szybko i bez pomysły i zastraszających ilościach sięgających nawet 2000 szt oddawanych klientom przy rozliczeniu.

Niestety taka i ilość nie oznacza na pewno dobrej jakości a można rzec nawet że jej całkowity brak tylko zwyczajne pstryki które nic w sobie nie mają, ponadto jest to związane także ze wzrostem wymagań klienta ale nie do jakości i walorów artystycznych czy dobrze pokazanego reportażu a zwyczajnego „naklepania” jak największej ilości zdjęć. Wiąże się to w znacznym stopniu z przekonaniem ze zawsze można zdjęcia usunąć z kart pamięci i zrobić następne, co w mniejszym stopniu zmusza do myślenia przy robieniu zdjęć.

Bardzo dobrym przykładem mogą być ekspresowe sesje plenerowe robione na 1-2 godz przed ślubem w jednym miejscu bez przygotowania i przemyślenia kadrów. Dobry plener ślubny powinien trwać min 2 godziny i najlepiej żeby odbyła się po ślubie, szybkie pstrykanie po wyjściu z kościoła bardziej irytuje gości niż samych młodych, w końcu to na nich się czeka żeby zacząć wesele, a sami młodzi nie będą na tyle chętni żeby przystawać na zwariowane pomysły fotografa, bo wiadomo śpieszą się do gości.

Podsumowując to krótko można stwierdzić że pośpiech i niedokładność nie jest w tej dziedzinie wskazana i spokojne wykonanie i artystyczne podejście będzie miało o wiele lepsze rezultaty i nawet dla „laików” będzie nowym i ciekawym zjawiskiem.

Autor: przemekbialek.pl





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum