Altana z drewna – czy to dobra inwestycja?

Altana z drewna to chętnie wykorzystywany sposób na zagospodarowanie ogrodowej powierzchni. Takie miejsce przydaje się na każdej działce – chroni przed słońcem, deszczem, można tu zjeść posiłek czy odpocząć. Generalnie rzecz biorąc, taka budowla jest bardzo przydatna z punktu widzenia użytkowników, a przy okazji stanowi piękną dekorację ogrodu.
Atuty drewnianych altan
Sprzedawcy oferują obecnie szeroki wybór w zakresie altan – wystarczy odwiedzić m. in. sklep Ogrodosfera, aby się o tym przekonać. Różnorodność form i kształtów jest naprawdę ogromna, klient zatem może zdecydować się na wersję najbardziej odpowiadającą jego potrzebom i możliwościom. Altany drewniane cieszą się sporym zainteresowaniem z wielu powodów. Przede wszystkim drewno to materiał naturalny, a więc i ekologiczny. To ogromny jego atut. Wykonaną z tego surowca altanę łatwo jest i zmontować, i zdemontować, gdyby zaszła takowa konieczność. Ewentualna zmiana lokalizacji nie powinna zatem stanowić jakiegoś większego problemu. Zawsze trzeba przy tym pamiętać o tym, iż altana ma być częścią otoczenia umiejętnie w nie wkomponowaną. W jednym przypadku lepiej sprawdzą się bardziej ozdobne budowle, w innym zaś skromne i proste.
Trwałość i jakość altany
Każdy, kto decyduje się na umieszczenie w swoim ogrodzie elementów architektonicznych z drewna, musi się liczyć z tym, że materiał ten trzeba zabezpieczać przed wilgocią. Stosowne zabiegi wykonywane regularnie przedłużają jego żywotność i chronią przed powstawaniem pleśni oraz grzybów. Ważne w tym kontekście jest to z jakiego drewna została wykonana altana. Musi ono rzecz jasna spełniać pewne normy dotyczące jego jakości. Najczęściej producenci sięgają po drewno sosnowe bądź świerkowe z uwagi na to, że są to powszechnie dostępne gatunki – pozwala to obniżyć cenę końcowego produktu. Niemniej jednak dostępne są także altany z drewna modrzewiowego, dębowego oraz jodłowego – z tym, że za takie modele trzeba zapłacić już dużo więcej. Wynika to po pierwsze z ograniczonej dostępności tego drewna, a po drugie – z właściwości tychże gatunków. Są znacznie bardziej wytrzymałe niż świerk czy sosna, co znajduje przełożenie na użyteczność oraz żywotność altan. Chcąc uzyskać gwarancję wieloletniego użytkowania warto taki wydatek wziąć pod uwagę. Jak doskonale widać, altany drewniane spełniają w ogrodach rozmaite funkcje. Przy projektowaniu ogrodu zdecydowanie opłaca się zatem uwzględnić ten właśnie element małej architektury. Sprawdzi się doskonale w niejednej sytuacji i będzie z powodzeniem służył przez wiele lat.

Autor: sklep Ogrodosfera





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum