Analiza rynku internetowego – podsektor: meble

Rynek internetowy jest specyficznym rynkiem. Pierwszym elementem odróżniającym rynek internetowy od rynków tradycyjnych jest duży dostęp do informacji ofertowych. Klient ma możliwości porównania bardzo dużej ilości ofert bez ruszania się z domu. Klient nie zawsze wybierze najtańszą ofertę – ze względu na fakt, że najczęściej handel internetowy wiąże się ze sprzedażą wysyłkową, klient może być narażony na pewne ryzyko. Większość osób kupujących w internecie jest tego świadoma i zdają sobie sprawę, że istnieje ryzyko, iż otrzymają towar niezgodny z zamówieniem, uszkodzony lub w ekstremalnych przypadkach wcale go nie otrzymają. Dlatego też klient, często woli nieco więcej za płacić i skorzystać z oferty, która wydaje się mu bardziej bezpieczna. Aczkolwiek czasem pozory mogą mylić. Oczywiście niska cena w porównaniu do konkurencji ma tu równie duże znaczenie. Fakt, że klient może w jednej chwili porównać ceny wielu sklepów internetowych, korzystając na przykład z porównywarki cen, powoduje nieustanną wojnę cenową, która wykańcza słabą konkurencję. Dlatego też rynek internetowy cechuje się wysoką konkurencyjnością, a ceny są zwykle nieco niższe niż w sklepach tradycyjnych.

Czynniki wpływające na wzrost zaufania internauty to przede wszystkim: profesjonalny wygląd strony oraz podane wszystkie dane firmy – począwszy oddanych kontaktowy, po REGON, NIP itp. Oczywiście ważnym czynnikiem jest również szybkie odpowiadanie na maile, dostępność pod podanymi numerami telefonu, warto też założyć tak zwaną infolinie (może być czynna w określonych godzinach i obsługiwana przez jedną osobę, ale klientowi infolinia kojarzy się z dużą solidną firmą).

Kolejnym czynnikiem odróżniającym rynek internetowy od tradycyjnego handlu jest interakcja dotycząca Internetu jako medium. W Internecie każdy może wyrazić swoją opinie. Jeśli chodzi o sklepy internetowe są do tego odpowiednie miejsca, w których możną wyrażać opinie o sklepach. Takimi systemami opiniowania / oceniania dysponuje większość porównywarek cen. Z kolei serwisy typu Allegro opierają się na systemie opiniowania za pomocą komentarzy. Dlatego w Internecie szczególnie ważne jest dbanie o zadowolenie i opinie klienta, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych sklepów, klient kupujący przez internet dużo łatwiej może dotrzeć do opinii innych użytkowników danego sklepu, a tutaj zaufanie to podstawa.

Podsektor rynku internetowego: meble

Meble jak na razie są branżą, która zdaje się nie odczuwać skutków światowego kryzysu finansowo-gospodarczego. Przynajmniej nie słychać doniesień o problemach firm z branży meblarskiej. Handel i produkcja mebli na polskim rynku nadal dynamicznie się rozwija, aczkolwiek nie opieram się tu na badaniach, wyłącznie na publikacjach i opiniach, które czytałem.

Meble są produktem o sporych gabarytach, dlatego są niewątpliwie trudnym produktem do sprzedaży przez Internet. m.in. na duże koszty transportu. Oczywiście klient może również samo odebrać zakupione meble, ale taka forma odbioru ogranicza się do najbliższego otoczenia palcówek firmy. Oferta mebli musi być na tyle atrakcyjna, aby po doliczeniu kosztów transportu, cena na nadal była akceptowana przez klientów. Meble są dosyć drogimi produktami i w przypadku jakiejś większej transakcji klient zwykle nie rozlicza już „każdej złotówki” (np. wydanej na wysyłkę) jak w przypadku zakupu drobnych produktów. Sam sklep internetowy pozwala, a zarazem ułatwia dotarcie do samej oferty firmy produkującej meble, zatem już sam w sobie spełnia rolę promocyjną. W przypadku dużych sieci, klient może kupić meble przez internet, a odebrać w pobliskim oddziale firmy, jeżeli akurat znajduje się w jego okolicy.

Aktualnie powstaje ogólnie coraz to więcej sklepów internetowych, w tym także sklepów oferujących meble. Zatem można wyciągnąć wnioski, iż prowadzenie sklepu internetowego z meblami jest opłacalne. Z drugiej strony pojawia się coraz to silniejsza konkurencja – dla klienta to dobre zjawisko bo oznacza lepsze cenowo oferty, z kolei dla producentów oznacza utrudnione i zaostrzone warunki funkcjonowania na rynku. Aczkolwiek meble są produktem bardzo zróżnicowany i każda firma ma swoje wzory i projekty, zatem dla klienta ma też duże znaczenie sam design i jakość mebli, które może przedłożyć nad cenę mebli. Zbyt niska cena na tle konkurencji może kojarzyć się z niską jakością albo ryzykiem transakcji.

Przykład:
Jako przykład przy analizie tego sektora wybraliśmy firmę DICON MEBLE, która zamieściła jakiś czas temu u nas ogłoszenie. Firma od niedawna sprzedaje m.in. własnej produkcji meble za pomocą sklepu internetowego. Z informacji podanych nam przez właściciela promocja sklepu zaczyna przynosić swoje efekty i pojawiają się pierwsi klienci z różnych regionów Polski. Firma Dicon Meble, korzysta również z Allegro jak i z kanałów tradycyjnej sprzedaży (salonów), tak więc jest to przykład firmy o rozpiętej sieci kanałów dystrybucji. Obecnie firma stawia na internet jako źródło pozyskania nowych klientów i ułatwienie dostępu do oferty.





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum