Bez OFE nie masz szans na godną emeryturę

Każdy z nas chce mieć emeryturę na satysfakcjonującym poziomie, jednakże w takiej sytuacji nie może liczyć na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szansę daje nam OFE, niestety jak twierdzą eksperci, jest to szansa niezbyt duża.

Tragedii nie ma, jeżeli wybraliśmy OFE, które posiada satysfakcjonujące wyniki i wysoką stopę zwrotu z inwestycji długoterminowych. Jednakże takie osoby stanowią jedynie kilkanaście procent naszego społeczeństwa. Problem tkwi w tym, że jak twierdzą specjaliści od rynku finansowego, za dwadzieścia lat każdy z nas będzie mógł liczyć jedynie na emeryturę w wysokości 20% obecnej pensji, czyli ponad 40% mniej niż w chwili obecnej! W takiej sytuacji nawet dobrze wybrane OFE może nie pomóc. Wynika to z tego, że  stopa zwrotu OFE będzie  stale spadać, a w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w przyszłości osób, które będą mogły pracować na rosnącą liczbę emerytów.

Ciekawą interpretacje powstania OFE przedstawił jeden z profesorów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zdaniem reforma emerytalna w 1999 roku, nie miała wcale zapewnić wyższej emerytury dzięki OFE, a jedynie ograniczyć podwyżki składek do ZUS, a dopiero teraz trzeba poważnie pomyśleć, co zrobić, aby nasza przyszła emerytura urosła.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum