Budownictwo z materiałów naturalnych

Jak wiedzą wszyscy planujący budowę własnego domu, ceny materiałów budowlanych i robocizny znacznie ostatnio wzrosły. Jednocześnie proponuje nam się materiały nie tylko drogie, ale również często niezbyt zdrowe, zanieczyszczające środowisko i wymagające wielu prac w trakcie budowy. Czy chcemy mieszkać w betonowym bunkrze?
Zamiast tego mamy do wyboru budownictwo z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak drewno, glina, kamień i słoma. Najpopularniejsze w Polsce domy drewniane (przeważnie domy z bali) są jednak stosunkowo kosztowne i wymagają specjalistów na placu budowy.

Optymalnym rozwiązaniem wydają się domy z gliny i słomy, które -ciężko uwierzyć- stanowią 30% budynków mieszkalnych na świecie. Domy naturalne są tanie w produkcji, nie wymagają specjalistycznej siły roboczej, budowa to prawdziwa przyjemność. Przy tym domy z naturalnych materiałów są ciepłe, trwałe (domy z kostek słomy w Nebrasce stoją już ponad 100 lat), oddychają, utrzymują optymalną wilgotność otoczenia, a po okresie użyteczności nie zanieczyszczają środowiska. Jeśli jesteś zainteresowany tematem – sprawdź na stronie www.biobudownictwo.org – to najpełniejsze źródło w języku polskim na temat technologii strawbale. Technologia ta polega na budowie ścian z kostek sprasowanej słomy i obustronnym tynkowaniu ich gliną, w warstwie do 10 cm. Dzięki temu domy są bardzo ciepłe, trwałe i nie palne.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum