Czytelnicy w sieci

Ostatnio wedle zatrważających sondażów, czytelnictwo wymiera. Podobno Polacy oglądają telewizję kilkadziesiąt razy dłużej, niż czytają książki. Czy jednak jest aż tak bardzo źle?

Czytelników jest przecież dużo – nie muszą to być osoby, które czytają książki „na realu”. Najnowszy raport nie wziął chyba e-lektury.

Dlaczego tak uważam? Internautów w sieci mamy ok. 15 mln. Surfując po Internecie, niestety jesteśmy zmuszeni do przeczytania czegokolwiek! Wystarczy spojrzeć na raporty użytkowników największych portali informacyjnych w Polsce – Onetu i Wirtualnej Polski. 11 mln unikalnych użytkowników – te liczby robią wrażenie. Biorąc pod uwagę powyższe fakty łatwo można dojść do wniosku, że czytelnicy w Polsce nie są gatunkiem wymierającym, jak to określono w prywatnych stacjach telewizyjnych. Chcąc nie chcąc, w Polsce czyta książki o wiele więcej ludzi, a nie tylko te kilkanaście %. Przy założeniu, że w Polsce czytają tylko internauci, dochodzi się do wniosku, że w Polsce czyta już 25% społeczeństwa. Wyszło nawet więcej niż z ostatniego raportu.

Dlaczego więc rozdmuchano całą sprawę? Chęć wzbudzenia sensacji? W mediach za mało się działo? A może polityczne podteksty? Czas pokaże…

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum