IKE, emerytura na medal.

Emerytura to czas odpoczynku i spokoju…ale tylko wtedy, kiedy zaplanujemy ją odpowiednio i to już na początku naszej drogi zawodowej. Oprócz ZUS-u i OFE nasze pieniądze mogą rosnąć dzięki funduszom inwestycyjnym czy IKE. Emerytura dzięki temu na pewno będzie wyższa. III filar, bo to o nim mowa pozwala odkładać ponadprogramowe składki na przyszłość. Jednym ze sposobów oszczędzania jest IKE. Emerytura może być większa, trzeba tylko wiedzieć jak na to „zapracować”.

Czym tak naprawdę jest IKE? Emerytura, z której będziemy zadowoleni może być zwiększona właśnie o środki z Indywidualnego konta emerytalnego. Ale pod tą enigmatyczną nazwą kryje się tak naprawdę wachlarz możliwości. Możesz wybrać fundusz inwestycyjny, ubezpieczenie na życie czy lokatę bankową. Jakie przywileje i jakie ograniczenia wynikają z oszczędzania za pośrednictwem IKE – emerytura wzmocniona przez te środki na pewno bardziej nas zadowoli, ale jakimi zasadami rządzi się IKE? Po pierwsze – możemy mieć tylko jedno konto IKE. Takie obostrzenie wynika z pewnego przywileju – środki na koncie IKE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Odkładamy je więc bezpiecznie i nikt nie może ich nam zabrać. Ale uwaga, pieniądze IKE będziemy mogli wybrać dopiero wtedy, kiedy osiągniemy 60 lat lub kiedy obejmie nas wcześniejsza emerytura. Czy wcześniej nie można wycofać pieniędzy z IKE? Można, ale będzie się to wiązało z opodatkowaniem wypłacanej kwoty. Warto więc traktować Indywidualne konto emerytalne nie jak zwykłe konto bankowe z przywilejami, ale jako zabezpieczenie na przyszłość. Taki jest bowiem zamysł oszczędzania w III filarze ubezpieczeń. Jeśli więc chcesz, żeby twoja emerytura była „na medal” i to nie na medal brązowy czy srebrny, ale złoty, zaplanuj dobrze formę oszczędzania na przyszłość.

Pracując i zarabiając tak naprawdę najpierw myślimy o „tu i teraz” często zapominając o przyszłości. Warto jednak zadbać o to, by nasza emerytura również była pogodna. Fundusze emerytalne i sposoby oszczędzania za pośrednictwem III filaru mają nam to zapewnić.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum