Jak przechowywać żywność w sklepie spożywczym

Prowadzenie sklepu sprzedającego żywność to bardzo trudne i czasochłonne zadanie. Nie można po prostu wynająć sobie pomieszczenia i otworzyć przedsiębiorstwa, w którym sprzedawane będzie jedzenie lub mięso. Wymagane są specjalne pozwolenia dla każdego rodzaju produktu, który może się szybko zepsuć – na przykład dla mięsa, czy innych produktów o krótkim ważności.

Potrzebne są specjalne lady chłodnicze, na których będziemy trzymać żywność w odpowiednio niskiej temperaturze. Możemy również zaopatrzyć sklep w innego rodzaju wyposażenie – regały chłodnicze, które służą do tego samego, jednak mają trochę inną konstrukcję służącą raczej do wystawiania produktów lub przechowywania ich w magazynie, nie do normalnego prezentowania ich klientowi.

Każdy produkt posiada inne warunki przechowywania i my, jako właściciele sklepu, musimy przestrzegać przepisów dot. sposobu, w jaki te produkty przechowujemy. Chodzi głównie o temperaturę oraz maksymalny czas, przez który mięso czy inny produkt może leżeć w urządzeniu chłodniczym. Parametry lady chłodnicze zazwyczaj mogą być dostosowane do warunków i przechowywanych produktów, powinniśmy o tym pamiętać i na bieżąco kontrolować stan zapasów oraz ich wymagania dotyczące warunków przechowywania. Wymaga to na pewno sporej cierpliwości i dużej ilości czasu, ale musi być wykonane dokładnie, abyśmy mogli dalej prowadzić tego typu działalność.

Produkty żywnościowe mają zazwyczaj bardzo krótką datę ważności.  Nabiał czy mięso – musimy przestrzegać daty nie tylko w przypadku, gdy jesteśmy konsumentami i przechowujemy produkty w lodówce, ale również – a może zwłaszcza – gdy prowadzimy sklep. Lady chłodnicze pozwalają na wystawienie żywności tak, aby mogli wybrać z nich klienci, jednocześnie przechowując je w niskiej temperaturze, co wydłuża okres ważności.

Tego typu elementy wyposażenia oferuje wiele firm w całym kraju, więc wybór jest bardzo duży i możemy bez problemu dobrać coś dla siebie. Na początku możemy być zaskoczeni liczbą możliwych kombinacji, w jakich sprzedawane są regały i lady chłodnicze, ale jeśli chociaż trochę wgłębimy się w temat, to już po krótkim czasie będzie mogli bez problemu zdecydować, w jaki sposób będą prezentowane produkty spożywcze w naszym sklepie.

Same warunki przechowywania to oczywiście podstawa – temperatura i okres, w jakim jedzenie będzie leżało na wystawie jest najważniejsze, jednak również sam wygląd czy budowa regałów chłodniczych wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez klienta, który po wejściu do naszego sklepu nie sprawdza od razu daty ważności, tylko najpierw zwraca uwagę na ogólny wygląd pomieszczenia.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum