Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe?

Benjamin Franklin powiedział kiedyś „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” każdego roku dowiadujemy się o tym zasiadając do rozliczania corocznego zeznania podatkowego. Większość Polaków wykonuje to niechętnie, więc rozliczanie się z fiskusem zostawia na ostatni moment. Co wtedy, gdy nie wiemy jak rozliczyć jakiś konkretny przychód lub chcemy sobie odliczyć coś od podatku, a nie jesteśmy pewni czy można. Czy stać Cię na pomyłką w zeznaniu podatkowym? Każda taka pomyłka może Cię sporo kosztować, można zapłacić karę kiedy przez przypadek pominiemy jakiś przychód w rozliczeniu podatkowym, można również stracić kiedy zapomnimy odliczyć czegoś za co należy nam się odliczenie. Wszystkie takie błędy spowodowane mogą być brakiem odpowiedniej wiedzy, nie każdy jest przecież specjalistą od podatków lub roztargnieniem, ponieważ śpiesząc się często człowiek popełnia błędy.

Próba zaoszczędzenia kilku złotych na samodzielnym wypełnianiu zeznania podatkowego, może odnieść odwrotny skutek, zamiast oszczędzić narazimy się na koszta. Dlatego warto pomyśleć na zleceniem tego zadania doradcy podatkowemu lub odwiedzić biuro rachunkowe, w biurze napewno otrzymamy profesjonalną pomoc księgowego. Biuro rachunkowe wypełni za nas PITa i jeżeli tego chcemy wyśle do naszego urzędu skarbowego. Plusem wybrania biura rachunkowego może być to, że zamiast składać rozliczenie na ostatnią chwilę w kwietniu, można je złożyć w lutym, dzięki temu możemy liczyć na wcześniejszy zwrot z podatku, jeżeli taki nam przysługuje.

W powyższym przypadku opisałem, kiedy jednorazowo można skorzystać z usług biura rachunkowego, natomiast gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, zlecenie księgowości “na zewnątrz” jest wręcz koniecznością. Co należy wiedzieć aby wybrać dobre biuro rachunkowe? Przede wszystkim wybierane przez nas biuro rachunkowe powinno posiadać wymagane licencje wystawiane przez Ministerstwo Finansów oraz ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej, jeżeli tych rzeczy nie ma wtedy należy unikać takiego biura. Jeżeli mamy szansę warto też zasięgnąć opinii innych klientów biura, z którym zamierzamy nawiązać współpracę, takie opinie mogą nam wiele powiedzieć na temat prowadzenia księgowości przez biuro dla klientów. Czy należy się kierować ceną? Myślę, że cena nie powinna być wyznacznikiem, zwłaszcza, że rozbieżności cenowe w różnych biurach nie powinny być zbyt wielkie. Zamiast na cenę lepiej zwrócić uwagę na jakość usług świadczonych przez biuro.

Na co możemy liczyć współpracując z biurem rachunkowym, czyli czym zajmują się biura rachunkowe?
W zakresie doradztwa rachunkowo-finansowego możemy liczyć na prowadzenie:
– ksiąg rachunkowych,
– podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów,
– ewidencji ryczałtowych,
– ewidencji VAT,
– doradztwo i obsługę kadrowo-płacową i ZUS,
– sporządzanie sprawozdań wymaganych przez GUS i inne urzędy.

W zakresie doradztwa gospodarczego możemy liczyć na:
– pełną obsługę czynności związanych z założeniem firmy w odpowiedniej formie prawnej,
– sporządzanie dokumentów statutowych, umów, porozumień, uchwał
– porady podatkowe i prawne.

Dobre biuro rachunkowe powinno nas także reprezentować przed urzędem skarbowym w sprawach spornych, budzących wątpliwości. Podsumowując, profesjonalne biuro rachunkowe musi sprawić, że o naszej comiesięcznej księgowości będzie jedynie przypominać opłata wnoszona na rzecz naszego biura rachunkowego, dzięki czemu będziemy mogli się skupić na ważniejszych czynnościach związanych z naszą działalnością.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

6 komentarzy do “Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe?”

 1. ania Says:

  Dobrym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe online- koszty w porównaniu w tradycyjnym biurem o wiele niższe- sama korzystam z takich usług – polecam pp.szybkafaktura.pl/partner/9d6ec5ce-b584-4d3e-bbbf-9147faa0142d/register-client.jsp

 2. kinoman Says:

  ja też polecam księgowość online, korzystam z tej w tax-net.pl. I jestem mega zadowolony !

 3. maxym Says:

  Jest dobry artykuł na stronie podateczek.blogspot.com o różnych formach księgowości w własnej firmie, m.i o księgowości on-line

 4. Patrycja Says:

  Ja serdecznie polecam biuro rachunkowe Cafe Finance. Oprócz księgowości on line możliwość bezpośredniego kontaktu z profesjonalistami. Bardzo mi pomogli zwłaszcza na początkowym etapie prowadzenia działalności.

 5. Piotrek Says:

  Mogę polecić profesjonalne biuro rachunkowe z którym sam współpracuję. Biuro Goja z Wrocławia. Moje księgi prowadzą bardzo profesjonalnie i przejrzyście.

 6. Iga55 Says:

  Witam. Polecam serdecznie rachunkowe biuro z Warszawy. Zawsze wybierając firmę należy sugerować się opiniami klientów i profesjonalizmem. Osobiście zachęcam do zapoznania się z ofertą i usługami. Ja jestem bardzo zadowolona i również miło zaskoczona ich podejściem do klienta.

Opinie i komentarze na forum