Jaka stronę wybrać – Flash czy Html.

To pytanie, jakie zadaje sobie wiele firm, pragnących stworzyć swoją stronę www. Rozpoczynając działalność, znamy na wylot swoje potrzeby, wiemy, czym będziemy się zajmować i jakie cele realizować.

W kolejnym etapie tworzymy to, co zobaczy klient – czyli wykonujemy lub zlecamy następujące czynności: projektowanie logo, tworzenie strony i materiałów reklamowych – budujących naszą markę – są to kroki, które postawić musi każda z firm, wchodzących na rynek, bez względu na profil działalności. To bardzo istotny czas w życiu firmy, przez wiele kolejnych lat, będziemy bowiem bazowali na tym, co powstanie na początku – możemy oczywiście wszystkie te elementy zmieniać, ale z założenia nie po to się je tworzy.

Projektowanie logo jest tym, od czego zacząć musimy w pierwszej kolejności – ogromnym błędem jest rozpoczęcie produkcji od strony www. Logotypy określają graficznie naszą firmę i ze znakiem spójna musi być strona i wszystkie inne elektroniczne i drukowane materiały graficzne. Powinniśmy więc powierzyć tę dziedzinę specjalistom, którzy doradzą nam, w obszarze jakiej kolorystyki, kształtów i skojarzeń powinniśmy się poruszać, aby nasza firma była odbierana przez klientów właśnie tak, jakbyśmy tego pragnęli. Znak graficzny będzie nas reprezentował na wszystkich materiałach firmowych, należy mu więc poświęcić odpowiednią ilość uwagi.

Na kolejnym etapie stajemy przed wyborem – strona, wykonana w technologii Flash, lub Html. I tu zacząć musimy od analizy naszych potrzeb – czy serwis będzie pozycjonowany w wyszukiwarkach, czy będzie rozbudowywany o kolejne działy (menu), musimy także określić w przybliżeniu jego strukturę – czyli jakie elementy menu będzie zawierał. Posiadając tę wiedzę, jesteśmy już w stanie kierować się w stronę jednej lub drugiej technologii.

Strony internetowe Flash są z całą pewnością znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie, niż Html. Możliwości tej technologii pozwalają na prawdziwe cuda, grafika nie jest statyczna, zawiera dynamiczne elementy i animacje, wprowadzające wiele życia na stronę. Niesie jednak za sobą także ograniczenia – jest znacznie mniej podatna na pozycjonowanie, trudniej ją rozwijać w ramach tego samego projektu (raz zbudowana struktura menu nie przewiduje rozwijania jej o wiele nowych funkcjonalności), nie pozwala tworzyć zbyt dużych serwisów, no i na koniec – jest to niestety technologia bardziej kosztowna.

Projektowanie stron www w technologii Html pozwala na znacznie więcej manewrów w zakresie rozwoju witryny. Takie strony internetowe można powiększać o kolejne działy. Jeśli serwis jest prawidłowo zbudowany, nie ma również problemów z jego pozycjonowaniem – zarówno strony głównej, jak i produktowych podstron menu. W produkcji takie strony są mniej kosztowne, jednak wizualnie nie da się uzyskać tak interesujących efektów, jak w przypadku stron flashowych.

Na pytanie, jaka strona będzie lepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko bowiem zależy od konkretnie sprecyzowanych potrzeb firmy i klienta. Z całą pewnością jednak, przed rozpoczęciem produkcji, należy starannie przeanalizować swoje potrzeby, nie ma bowiem nic gorszego, niż zmiana decyzji w połowie produkcji.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum