Co się dzieje na rynku kredytów mieszkaniowych

Polakom wciąż opłaca się zaciągać różnego rodzaju kredyty. Statystyki informują o rekordowym zapotrzebowaniu na kredyty a banki nie mogą nadążyć z rozpatrywaniem wniosków. Największą popularnością cieszy się kredyt mieszkaniowy.

Wiele osób bierze kredyty mieszkaniowe nawet na 100% wartości nieruchomości. Banki bardzo chętnie udzielają takich kredytów pod warunkiem, że osiągamy regularne dochody, które pozwolą spłacać comiesięczne raty kredytu mieszkaniowego oraz dobre zabezpieczenie. Przez dobre zabezpieczenie banki rozumieją ustanowienie hipoteki na kredytowanej nieruchomości lub innej nieruchomości.

W niektórych bankach honoruje się również jako zabezpieczenie jednostki funduszy inwestycyjnych lub akcje zdeponowane na rachunkach maklerskich. Warunki omawiane są dla każdego indywidualnie. Jednak zabezpieczenia jednostkami funduszy lub akcjami są dla banku wiążą się z ryzykiem spadku wartości, więc bank może zażądać zabezpieczenia znacznie przekraczającego wartość zaciągniętego kredytu.

Jeżeli bank uzna takie zabezpieczenia jednostki w funduszu będą zablokowane i nie będzie można wykonywać konwersji bez zgody banku. Dlatego do takich zabezpieczeń najlepsze są jednostki funduszy zrównoważonych lub stabilnego wzrostu. W zależności od rodzaju funduszu do zabezpieczenia kredytu liczone jest od 40-90% wartości rynkowej papierów lub jednostek.

Ważnym wyborem jest też waluta w jakiej będzie udzielony kredyt. Mamy do wyboru PLN, CHF lub EUR. Obecnie Polacy najchętniej biorą kredyty mieszkaniowe w PLN, ponieważ chcą uniknąć ryzyka kursowego. Oczywiście nadal udzielanych jest walutowych kredytów mieszkaniowych (zwłaszcza chodzi o kredyty mieszkaniowe w CHF).

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Comments are closed.