Czy wysokie stopy procentowe hamują zaciąganie kredytów?

Trwająca na rynku tendencja wzrostowa stóp procentowych, może doprowadzić do tego, że wiele osób posiadających kredyty hipoteczne nie będzie w stanie spłacać rosnących rat kredytowych.

Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które już posiadają kredyty hipoteczne, jak i dla tych, którzy dopiero zamierzają ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego. Wszystko wskazuje na to, że kredyty mieszkaniowe nie będą już tańsze. Większość banków wyczerpała już dostępne środki liberalizacji kredytów jak: obniżanie kryteriów dostępności kredytów, maksymalne wydłużenie czasu spłaty kredytu czy obniżek marż bankowych.

Utrzymujące się wysokie ceny na rynku nieruchomości, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym wymuszają na klientach zaciąganie coraz wyższych kredytów hipotecznych. Kredyty hipoteczne stają się dostępne w większości dla osób dobrze zarabiających. Banki dostrzegając rosnące ryzyko wystąpienia korekty na rynku nieruchomości, co wydaje się nieuchronne, sukcesywnie zwiększają swoje marże.

Patowa dla kredytobiorców, jak i dla banków może być sytuacja w której spadki cen nieruchomości spowodują, że wartość zabezpieczenia ustanowionego przez bank na danej nieruchomości nie wystarczy na pokrycie zaciągniętego zadłużenia kredytowego. Reasumując, zanim podejmiemy decyzją o zaciągnięciu kredytu hipotecznego przeanalizujmy wszystkie za i przeciw a zwłaszcza sytuację finansową w dłuższym czasie, analizy gospodarcze i prognozy, aby zaoszczędzić przykrych niespodzianek w przyszłości sobie i swoim najbliższym

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Comments are closed.