Lider OFE – kto nim jest?

Kiedy przychodzi nam wybrać otwarty fundusz emerytalny pierwsze co przychodzi nam do głowy to lider OFE. Ale czy zawsze ten, który króluje w rankingach jest najlepszy? Pytanie kto i pod jakim kątem dokonał zestawienia. W jednym rankingu lider OFE może być na szarym końcu w innym. Fundusze emerytalne można zestawiać i porównywać bez końca.

Lider OFE – czy istnieje jeden, niezawodny, prawdziwy? Oczywiście, że nie. Są jednak pewne czynniki porównawcze, które pomagają wskazywać bardziej wiarygodny i pewny fundusz emerytalny. Weźmy na przykład stopę zwrotu. Ten czynnik jest niesamowicie istotny – to od niego zależy to, jaka będzie nasza emerytura. W tym przypadku lider OFE niemal na pewno (bo 100% pewności nie ma nigdy) zapewni nam godną kwotę, kiedy przejdziemy już na emeryturę. Podstawowe notowania OFE powinny prezentować różnice w zmianach wartości jednostek rozrachunkowych dziennych, dwudniowych itd., aż po zmiany roczne i całościowe (od początku istnienia funduszu). Lider OFE to oczywiście ten, który we wszystkich zakresach ma najlepsze osiągi, chociaż oczywiście takie fundusze emerytalne zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli spojrzysz na zestawienia OFE i nic z tego nie zrozumiesz nie załamuj się. Postaraj się zapytać o radę kogoś, kto już miał do czynienia z funduszami, albo najlepiej kogoś kto zna się na całej terminologii i kwestiach związanych z przyszłą emeryturą. Pomoc może okazać się naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Zamiast porównywać fundusze emerytalne na „chybił trafił” weź pod uwagę te notowania, które wykazują ich realną wartość. Funduszowi będziesz przez lata powierzał swoje pieniądze, pieniądze, z których wyliczona zostanie Twoja emerytura. Dbałość o dobry wybór powinna być w przypadku doboru funduszu kluczowa. III filar musi być mocny i trwały inaczej nie będziemy z niego zadowoleni.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum