Łóżko, materac, poduszka

Przez wieki hołdowano zasadzie: co nas nie zabije, to nas wzmocni! Twierdzono, że deska umieszczona pod materacem korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Na szczęście te czasy już minęły. Oczywiście nie powinno się popadać w skrajność i kupować materaca, na którym śpi się jak w hamaku.

Główną zasadą optymalnego ułożenia we śnie jest fakt, że człowiek nie ma kształtu słupa. Niektóre części naszego ciała są cięższe, a inne lżejsze i dla tego zagłębiają się one w materacu z różną siłą. Materac powinien odpowiadać tej zasadzie. Optymalne łóżko powinno więc być bardziej miękkie w miejscu przyłożenia głowy, ramion i nóg niż tam, gdzie spoczywa ciężka miednica. Materac zbudowany jest z przeróżnych elementów, które współpracują ze sobą, powinny zagwarantować anatomicznie optymalne i komfortowe ułożenie ciała. Jeśli kupuje się łóżko dla dwóch osób trzeba pamiętać, że ważący 100 kg mężczyzna potrzebuje solidniejszej konstrukcji niż kobieta, która często waży zaledwie 50 kg. Wspólny materac sprzyja wprawdzie kontaktom w łóżku, wpada jednak w drgania za każdym razem, gdy partner obraca się z boku na bok. Dwa oddzielne materace zagwarantują większy komfort i pozwolą spać spokojniej i zdrowiej.

Wskazówki co do kołdry i poduszki.

Kołdra powinna wchłaniać ciepło i wilgoć, nie może pełnić funkcji sauny. Doskonały do spania jest puch. Niestety nie nadaje się dla alergików. W tym przypadku zaleca się kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Uwaga: niektóre tanie kołdry powodują pocenie się.

Poduszka pod głowę to raczej poduszka pod kark, która powinna utrzymywać szyję we właściwej pozycji. W żadnym razie nie powinna być zbyt duża (nie większa niż 45 x 70 cm), w przeciwnym razie ramiona również będą na niej spoczywać. Kto nie ma doświadczenia w wyborze poduszki powinien zasięgnąć opinii doradcy.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum