Najlepsze lotniska na świecie

Nowy York/skytrax, mar

Jak co roku, w środku wakacji, internetowy serwis Skytrax ogłosił listę najlepszych lotnisk na świecie. Najlepszych – zdaniem pasażerów. Listę bowiem układają użytkownicy portalu w internetowym głosowaniu. Już po raz siódmy za najlepsze lotnisko na świecie uznano port lotniczy Hong Kong International Airport.

Skytrax to niezależny portal internetowy zajmujący się badaniem opinii pasażerów i turystów. W plebiscycie na najlepsze lotnisko w tym roku wzięło udział ponad 8 milionów pasażerów (zbieranie ankiet trwa około 10 miesięcy). W ankietach odpowiadają oni na bardzo szczegółowe pytania dotyczące jakości usług, czystości, komfortu, transportu bagażu itd.

Lotnisko w Hong Kongu wygrało po raz kolejny, ale warto przypomnieć historię z zeszłego roku: kandydaci na pierwsze miejsce zebrali tak porównywalną liczbę głosów, że zdecydowano się przeliczyć je ręcznie! Również w tym roku czołówkę opanowały lotniska z Azji: kolejne dwa miejsca zajęły bowiem Singapur i Seul. Bardzo wysoko oceniono też lotniska europejskie: w pierwszej dziesiątce znalazły się porty lotnicze w Monahium w Niemczech, Kopenhadze w Danii, Zurychu w Austrii i Helsinkach w Finlandii.

Niestety – w ścisłej czołówce zabrakło lotnisk z USA. Co prawda lotniska w San Francisco, Denver, Dallas i Atlancie poprawiły nieco swoje notowania, ale jednak wciąż przegrywają z nowymi, i bardzo nowoczesnymi lotniskami w Azji. W kategorii lokalnej za najlepsze lotniska w Ameryce Północnej uznano: San Francisco, Vancouver i Dallas/Fort Worth.

Do Nowego Jorku samolotem można przylecieć na jedno z trzech lotnisk: porty międzynarodowe to JFK i Newark, jest jeszcze lotnisko LaGuardia – które z reguły obsługuje połączenia krajowe. Pogoda w Nowym Jorku potrafi jednak spowodować znacznie opóźnienia w przylotach i odlotach. Z reguły najbardziej wrażliwe na warunki pogodowe jest lotnisko LaGuardia: zimą, podczas śnieżyc, potrafi być wyłączone z ruchu na wiele godzin. Z kolei lotnisko JFK w Nowym Jorku jest nieustannie rozbudowywane – przy ogromnym ruchu pasażerów oraz ograniczonym miejscu na prace – można się więc liczyć z pewnymi niewygodami.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum