Ile potrafi język

Język to tzw.szósty system reprezentacyjny. Nazywa się go ten sposób, ponieważ przy pomocy słów tworzymy w umyśle neurologiczną reprezentację rzeczywistości. Aby zrozumieć jakiekolwiek słowo, Twój umysł przeszukuje swoją wewnętrzną bazę danych aż do momentu, gdy znajdzie reprezentację w którymkolwiek z pozostałych pięciu systemów: obraz, dźwięk, uczucie, zapach lub smak. Dopiero gdy odnajdzie, wiesz, o czym mowa.
W taki sposób działa umysł, a to sprawia, że język, pomimo, że jest to tylko 7% całej komunikacji, może być potężnym narzędziem wywierania wpływu, pod warunkiem, że jest umiejętnie używany. I można się tego nauczyć na szkoleniach NLP, gdzie dominującym narzędziem jest hipnoza i wywieranie wpływu na podświadomość za pomocą słów.
Za pomocą słów, których używasz, wyciągasz z umysłu drugiej osoby poszczególne reprezentacje: malujesz jej w głowie obrazy, uruchamiasz dźwięki i emocje (uczucia). A siła działania tego narzędzia wynika z tego, że umysł ludzki to co powstaje w nim samym, traktuje jak swoje własne, stworzone przez siebie, i akceptuje to. Jeśli zatem chcesz poprowadzić kogoś w określonym kierunku, za pomocą słowa wymaluj mu ten kierunek w sposób barwny i wyraźny.
Aby tego dokonać i jednocześnie ominąć opór świadomego umysłu, Milton Erickson podczas specjalistycznych sesji hipnozy medycznej stosował w sposób mistrzowski określone wzorce językowe, które zapewniały mu jego nieprawdopodobną skuteczność. Za rozumienie języka odpowiedzialna jest najstarsza część ludzkiego mózgu. Mechanizm działania nieświadomego umysłu jest o wiele prostszy, niż świadomego: umysł nieświadomy nie rozróżnia zaprzeczeń, trybów warunkowych, nie rozróżnia tego, do kogo się mówi. Jeśli pojawiło się słowo, po prostu poszukuje do niego reprezentacji – obrazu, dźwięku, odczucia, smaku, zapachu.





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum