Nowe regulacje prawne dla młodych kierowców

Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba wypadków powodowanych przez świeżo upieczonych kierowców wzrosła o 10 procent. Posłowie z sejmowej komisji infrastruktury postanowili więc wprowadzić nowe bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące osób, które od niedawna posiadają prawo jazdy.

Projekt przygotowywanej ustawy zakłada, że młodzi kierowcy będą pod specjalnym nadzorem. Otóż, przez 2 lata od uzyskania prawa jazdy kierowca będzie przechodził coś w rodzaju okresu próbnego. Jeśli w tym czasie popełni 5 wykroczeń drogowych będzie musiał pożegnać się ze zdobytymi uprawnieniami. Tak więc wystarczy kilkakrotnie w ciągu 24 miesięcy zaparkować w niedozwolonym miejscu czy zapomnieć włączyć światła, aby stracić prawo jazdy. Co więcej, jeśli młodemu kierowcy zdarzy się to 4-krotnie, okres próbny ulegnie przedłużeniu o… kolejne 2 lata.

Podobny skutek do popełnienia 5 wykroczeń będzie miało spowodowanie jednego przestępstwa w ruchu drogowym. Jeśli kierowca, który niedawno zdobył prawo jazdy, wsiądzie za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu czy spowoduje wypadek w którym będą osoby ranne, również zostanie pozbawiony uprawnień do prowadzenia samochodu.

Zmieni się też sposób traktowania starszych stażem kierowców. Dotychczas kierowca, który otrzymał 24 punkty karne zostawał skierowany na kurs reedukacyjny. Potem mógł od nowa gromadzić punkty. W świetle nowych przepisów, kierowca, który w ciągu roku od skierowania na taki kurs prawa jazdy, ponownie otrzyma 24 punkty karne, również utraci prawo jazdy.

Wbrew pozorom planowana ustawa jest mniej restrykcyjna niż być mogła. W pierwotnej wersji liczba dopuszczalnych wykroczeń drogowych dla młodego kierowcy miała wynosić trzy zamiast pięciu. Natomiast kierowca po kursie reedukacyjnym miał być pod szczególnym nadzorem przez pięć lat zamiast roku. Co oznacza, że nawet otrzymując pięć punktów karnych rocznie, po pięciu takich latach traciłby prawo jazdy.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum