Obrazy olejene

Szlachetna, głęboka i ciemna kolorystyka starych obrazów wynikała ze zmieszania na palecie dobranych kolorów farb. Stosowano tez refleksy barwne, tworzac oswietlone fragmenty przedstawianych przedmiotow jasniejsza plama lub sciemniajac barwy nieoswietlonych czy slabiej oswietlonych.
W czasie zwiedzania galerii przechodzimy sie wolno, przystajac na dluzej przed dzielami, ktore szczegolnie nas zainteresowaly, by przyjrzec sie im doglębnie. Staramy sie zgadnac, co artysta usilowal nam przekazac i co popchnelo go do podjecia tego tematu.
Dawny obraz malowano warstwami. Najpierw przygotowywano podłoże. Było to grube płótno, pokryte mieszanina kredy i kleju, żeby nie wsiąkała i nie rozlewała sie farba. Potem malarz nanosił rysunek kompletnej kompozycji i podmalowywał jednym kolorem zarys powstającego obrazu. Później tworzono warstwy z właściwa kompozycja, kładzione rzadka lub półprzejrzysta farba. Na koniec, dla nadania kolorystycznej głębi oraz dla zabezpieczenia przed wpływami atmosferycznymi płótno malowano werniksem.
Po przejrzeniu pełnego zbioru, obrazy olejne, które podziwialiśmy jako pierwsze, choć piękne i szlachetne w kolorze, malarstwo były dość ciemne. Te oglądane później były natomiast świetliste i jasne. Duże wrażenie wywarła na nas dzieła Rembrandta, a głownie jego ostatni Autoportret.





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Jedna opinia na forum; do “Obrazy olejene”

  1. admin Says:

    Miałem wiele wątpliwości, czy to zaakceptować, na przyszłość proszę tworzyć porządne artykuły, bo nie zaakceptuję. Jeżeli pojawią się kopie to wpis wyleci. Za jakiś czas skontroluję.

    pozdrawiam

Opinie i komentarze na forum