Optymalizacja i pozycjonowanie serwisów

Optymalizacja oraz pozycjonowanie stron internetowych, jest to zbiór regularnie wykonywanych działań, mających na celu poprawę pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania, w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. Są to czynności dzięki którym można w sposób dla użytkowników naturalny pozyskać ruch na stronach, a także w zależności od specyfiki serwis, także przyszłych klientów.

Analizując oba te działania, można powiedzieć, że optymalizacja stron polega na działaniach zmierzających do stworzenia lub przetworzenia strony tak, aby była ona po pierwsze przyjazna wyszukiwarkom, po drugie aby położyć nacisk w kodzie strony, na słowa oraz frazy słów kluczowych, pod którymi chcemy aby serwis nas był znajdowany w sieci. Pozycjonowanie stron, natomiast jest zbiorem działań zewnętrznych, polegającym także na zwiększaniu pozycji wybranych słów i wyrażeń kluczowych dla serwisu, podbijających ich pozycję na listach wyników przy interesującym nas zapytaniu, skierowanym do wyszukiwarki internetowej. Generalnie firmy które się tym zajmują, nie zapewniają nam dzięki tym działaniom konkretnej pozycji, wbrew temu co niektóre głoszą, a jedynie poprawę pozycji serwisu. Dodatkową ale uboczną zaletą pozycjonowania, jest pozyskiwanie linków zwrotnych do pozycjonowanego serwisu ze stron i portali tematycznie powiązanych, co sprawia że nasz serwis będzie także odwiedzany z tych właśnie miejsc, jeżeli firma której zlecamy nie oferuje nam tego, warto sprawdzić, czy czasami nie bazuje, jak to dawniej bywało, na samym dodawaniu naszej strony do katalogów stron oraz innych farm linków, co może w rzeczywistości przynieść odwrotny efekt – spadek naszej dotychczasowej pozycji a w ekstremalnych sytuacjach nawet do zablokowana naszej strony w danej wyszukiwarce.

Najlepszym rozwiązaniem związanym z optymalizacją strony, jest dokonanie tego jeszcze nim nasz serwis jeszcze nie zaistniał w sieci, gdyż koszt jest te operacji znacznie niższy w czasie jego budowy, niż później, kiedy czasami okazje się że strona wymaga gruntownej przebudowy, niemal od podstaw. Warto też pamiętać, że webmaster, któremu zlecamy budowę strony, nie ma w obowiązku znać się na optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe, jego zadaniem głównym jest to, aby tworzony serwis był przejrzysty i schludny pod względem graficznym, posiadał przyjazną nawigację dla użytkowników a także aby strona była wyświetlana poprawnie pod wszystkimi najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi.

Są serwisy które uzyskują bardzo dobre pozycje tylko i wyłącznie po procesie zoptymalizowania kodu i treści strony. Są nimi strony które albo nie mają zbyt wielkiej konkurencji w sieci, albo takie których atrakcyjność jest na tyle duża, że internauci sami w sposób naturalny pozycjonują ten serwis, dodając go na przykład do zakładek w swych blogach lub stronach prywatnych i przez uzyskane w ten sposób linki zwrotne, które są jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania, pojawiają się same w odpowiedniej ilości.

Tekst: Konrad Redel

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum