Oszczędzanie

Oszczędzanie to przede wszystkim lokowanie wolnych środków finansowych w instrumenty, pozwalające utrzymać lub pomnożyć ich wartość, w zamyśle pozostawienia ich na późniejsze wydatki. Ludzie oszczędzają na wiele sposobów, niektórzy w dalszym ciągu trzymają pieniądze w domu, w przysłowiowej skarpecie. Jednak takie oszczędzanie nie do końca się opłaca, gdyż pieniądz stale traci na wartości.

Inni oszczędzają co miesiąc jakąś część swej wypłaty, przekazując ja na konto oszczędnościowe, lub do funduszu inwestycyjnego. Jeszcze inni oszczędzają po prostu poprzez ograniczenie swojej bieżącej konsumpcji, kupowanie tańszych produktów i ich zamienników, lub po prostu odmawiają sobie co jakiś czas przyjemności. Powodów do oszczędzania jest wiele. Zazwyczaj jednak, chcemy się zabezpieczyć na przyszłość. Szczególnie gdy planujemy rodzinę, czy przeprowadzkę, wyjazd na studia, oszczędności poczynione w przeszłości mogą okazać się nieocenioną pomocą w przyszłości.

Oszczędzanie to też psychologia. Posiadanie oszczędności to wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i pewności, poczucie, że nieprzewidziane wydatki nas nie zaskoczą, nie zrujnują naszego budżetu domowego. Najbezpieczniej oszczędzać przy pomocy instytucji profesjonalnie się tym zajmujących, a więc choćby trzymać dodatkowe środki na koncie oszczędnościowym, a nie zwykłym rozliczeniowym, lub w domu.

Oszczędzania powinniśmy uczyć się już od małego. Bez poznania wartości pieniądza i zrozumienia tego, że jego zasoby są ograniczone, wejście w dorosłe życie może okazać się bardzo trudne. Nawet dzieci, powinny być uczone oszczędzania, choćby po to, by mogły same kupić wymarzoną zabawkę, za pieniądze, które same “uskładały” np. z kieszonkowego.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum