Polacy w dołku. Niewielu rodaków stać na dom jednorodzinny

Polacy coraz bardziej niechętnie decydują się na budowę własnych domów jednorodzinnych. Tylko w ubiegłym roku ilość wydawanych zezwoleń na ich budowę spadła o przeszło 15 %, co jest wynikiem niepokojącym. Niewielu rodaków stać na sfinansowanie takiej inwestycji we własnym zakresie. Niewielkie miejskie mieszkania znów stają się popularne.

Główną przyczyną tak diametralnych zmian jest gorszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i konsumenckich. Banki zaostrzają wymagania wobec swoich klientów, ponieważ same tracą płynność. Przeciętna polska rodzina, której zarobki sięgają 5 tys. zł netto ma szansę na pożyczkę w wysokości maksymalnie 250-300 tys. zł co nie pozwoli najczęściej na budowę domu. Same działki na obrzeżach dużych aglomeracji, tj. Poznania, Warszawy czy Krakowa kosztują połowę tego. Włączając w budowę  koszty zatrudnienia profesjonalnej ekipy oraz prosty projekt architektoniczny, dom będzie kosztował mniej więcej od 500 do 650 tys. zł.

Wiele osób, które posiadają lepsze zdolności kredytowe są także ostrożniejsze w podejmowaniu nowych zobowiązań wobec instytucji finansowych. Narodzony w 2009r. kryzys dał do zrozumienia klientom, że spłacanie dużego kredytu to długofalowa inwestycja i decyzja, która silnie obciąża domowy budżet Polaków. Coraz trudniejszy rynek pracy ogranicza rodakom możliwości gromadzenia oszczędności na lokatach terminowych. Z kolei druga strona medalu jest taka, że trudny rynek pracy motywuje do zakładania własnych firm, co z kolei stwarza iskierkę nadziej na przyszłość.

Stale obniżająca się ilość zezwoleń na budowę domów jest efektem także przeceny rynku mieszkaniowego i deweloperskiego. Tylko od 2008r. ceny lokali spadły nawet o 10-20%. Polacy niechętnie myślą także o domu ze względu na rosnące ceny jego utrzymania, a także coraz częściej także z uwagi na drożejący koszt dojazdy do miejsca pracy. Trzy lata temu litr benzyny na stacji kosztował średnio nieco ponad 3 zł, a dziś jest to już przeszło 5,5 zł.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum