Praca w Holandii, emerytura w Holandii

Pewnie każdy, kto pracuje za granicą dłużej niż kilka miesięcy zastanawia się jak będzie wyglądała kwestia jego emerytury. Wielu polaków pracuje w Holandii. Jak więc wygląda emerytura w Holandii? Jakie są przesłanki do tego, przy należała Ci się emerytura w Holandii? Żeby dowiedzieć się jak wygląda emerytura w Holandii należy przyjrzeć się systemowi emerytalnemu Niderlandów.

Po pierwsze – odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, zasady, na których emerytura w Holandii przyznawana jest obcokrajowcom zostały o wiele lepiej zorganizowane niż były wcześniej. Obecnie, żeby być pewnym, że będzie Ci przysługiwała emerytura w Holandii, a Ty nie będziesz musiał martwić się o formalności, musisz pracować co najmniej 26 tygodni korzystając przy tym z usług tylko jednego biura pracy. Zatem jeśli Twoja praca jest stabilna możesz być pewny, że obejmie Cię branżowy fundusz emerytalny – tzw. Stiplu. Na pewno bardzo nurtującym zagadnieniem dla każdego pracującego w Holandii będzie to, czy środki, z których ma zostać zgromadzona emerytura w Holandii wpłyną na emeryturę w Polsce (nawet jeśli będzie to emerytura wcześniejsza). Opcje są trzy. Po pierwsze, możesz zatrzymać swoje środki w Holandii i prostu w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego (65 lat) zacząć odbierać świadczenie. Po drugie – możesz przelać pieniądze z Holenderskiego funduszu do polskiego. Taki transfer sprawi, że emerytura w Holandii całkowicie zmieni się w emeryturę w Polsce. Po trzecie – możesz wypłacić całość pieniędzy z holenderskiego funduszu w gotówce. Tu istnieje jednak jedno obostrzenie – wysokość zebranych pieniędzy nie może przekroczyć ustalanej rokrocznie kwoty.

Zazwyczaj obliczanie emerytury netto jeżeli pracowałeś nie tylko w Polsce, ale także za granicą wiąże się z kontrolowaniem tego gdzie, jak i kiedy odkładałeś na swoją emeryturę. Warto mieć pieczę nad swoimi funduszami.





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum