Projekt budowlany jak ośmiornica.

Często się tak zdarza, ze projekt budowlany wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców, polityków i w mediach. Taka właśnie sytuacja jest w Czechach. Rok temu został rozstrzygnięty w Pradze konkurs na nowy budynek Biblioteki Narodowej. Konkurs wygrał projekt czeskiego architekta Jana Kaplickiego pracującego w Londynie. I wtedy zaczęła się wrzawa wokół zwycięskiego projektu. Przeciwnicy projektu nazwali go prześmiewczo „Ośmiornica”.
Rzeczywiście, projekt nowego budynku przygotowany przez Kaplickiego przypomina nieco ośmiornicę. Przeciwko temu projektowi są: prezydent Czech, burmistrz Pragi i dyrektor Biblioteki Narodowej. Uważają oni, że projekt Kaplickiego narusza harmonię historycznej części miasta.

Projektowanie architektoniczne czasami przypomina walkę Syzyfa z toczącym się kamieniem. Tak chyba o swoim projekcie może powiedzieć Jan Kaplicky. Przeciwko projektowi występują nie tylko politycy. Najbardziej zaskakujące jest to, że projekt Kaplickiego nie ma poparcia we własnym środowisku. Czeska Izba Architektów uważa, że Jan Kaplicky nie dostosował się do warunków konkursu.

Programy do projektowania pomagają architektowi w pracy. Dzięki nim można na przykład tak wkomponować nowy budynek w zabytkowe otoczenie, by nie kolidował on z historycznymi budynkami. Projekt Kaplickiego dobrze komponuje się z otaczającą go przestrzenią. Dlatego przeciwnikom tego projektu można zarzucić zbytni konserwatyzm i może nawet pewien rodzaj „ślepoty umysłowej”.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum