Ranking otwartych funduszy emerytalnych

Chociaż to może paradoksalne, ale nad swoją emeryturą trzeba zacząć myśleć jak najwcześniej. Ranking otwartych funduszy emerytalnych to jeden ze sposobów na podjęcie decyzji, który fundusz odpowiada nam najbardziej. Jeśli nie znamy się na tabelkach, procentach itp., to ranking otwartych funduszy emerytalnych może nam nic nie powiedzieć. A może tylko tak się nam wydaje. W końcu to chyba nie musi być bardzo skomplikowane, skoro każdy musi wybrać OFE.

No może nie do końca każdy…są tacy, którzy nie mają ochoty wybierać OFE i pozwalają sobie na przydzielenie, a w zasadzie wylosowanie funduszu emerytalnego. Nie jest to najbardziej rozsądna decyzja, zaważy bowiem na przyszłości tych wszystkich, którzy nie zdecydowali się wybrać samodzielnie. Zanim przejrzysz ranking otwartych funduszy emerytalnych musisz wiedzieć na co zwrócić uwagę przeglądając je. Po pierwsze – takie zestawienia najczęściej pokazują wyniki funduszy na przestrzeni ostatniego roku. Oprócz tego w zestawieniach znajdziesz wyniki roczne z 3 lub 5 roku działalności OFE, a także wyniki z ostatniego dziesięciolecia (tak się składa, że akurat niedawno mieliśmy dziesięciolecie istnienia OFE co skłoniło tych, którzy tworzą ranking otwartych funduszy emerytalnych do tego, by sprawdzić jak fundusze radziły sobie przez lata). Jeśli jesteś laikiem w dziedzinie rankingów to tak naprawdę właśnie te wyniki dziesięcioletnie powiedzą Ci najwięcej. Po prostu – im wyżej tym lepiej. Pozostałe czynniki warto skonsultować ze specjalistą. Zawsze możesz pokierować się radami znajomych, którzy już wybrali OFE. Zapytaj, czy są zadowoleni, jak oceniają pracę obsługi funduszu (to bardzo ważne, z końcu to Ci ludzie opiekują się Twoimi pieniędzmi). Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyś wybrał, żebyś nie pozwolił sobie na losowanie.

Zanim zabierzesz się za obliczanie wysokości emerytury, zdecyduj lepiej, który OFE wybierzesz. Od tego będzie zależała Twoja emerytura. Od tego będzie zależała Twoja przyszłość.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum