Ryanair – tanie linie lotnicze (problemy z samolotem)

Samolot należący do taniej linii lotniczej Ryanair awaryjnie lądował w dniu dzisiejszym tj. 10.11.2008 roku na rzymskim lotnisku Ciampino. Maszyna leciała z Frankfurtu Hahn. Według relacji pasażerów, podczas lotu nastąpił wielki huk, następnie na oknach będących w bezpośrednim sąsiedztwie jednego silnika zauważono krew. Była to zapewne krew ptaka lub nawet stada ptaków. Takie zdarzenie miało wpływ na przegrzanie się silnika. Niewykluczone, że podczas awaryjnego lądowania również drugi silnik przegrzał się. Podczas problemów ostatecznie silniki zapaliły się.

Na pokładzie zapanowała panika, na szczęście stewardessy uspokoiły pasażerów. Pilot umiejętnie posadził maszynę na pasie. Niestety podczas lądowania zniszczeniu uległo podwozie maszyny. Samolot Ryanair wypadł z pasa i złamał goleń podwozia głównego. Zaraz po zatrzymaniu się maszyny, pojawiły się ekipy ratunkowe, bardzo szybko i sprawnie przeprowadzono ewakuacje wszystkich 166 pasażerów.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pasażerowie samolotu Ryanair po zakończeniu ewakuacji wyrazili ogromne uznanie dla niezwykłych umiejętności pilota, który w sprawny sposób przeprowadził operację awaryjnego lądowania. Ekipy uprzątnęły paliwo rozlane na pasie startowym. Maszyna w dalszym ciągu blokuje lotnisko, tak więc wszystkie samoloty zostały skierowane na drugie rzymskie lotnisko Fiumicino.

Tak poważny wypadek taniej linii lotniczej Ryanair to pierwszy incydent od kilku lat. Zdarzało się, że linie lotnicze Ryanair miały problem z lądowaniem, jednak nigdy nikomu nic się nie stało. Ryanair to największa tania linia lotnicza w Europie, co więcej to jedna z największych linii także biorąc pod uwagę tradycyjnych przewoźników. Codziennie odbywa się kilkaset lotów irlandzkiego Ryanair. Jak dotąd serwisowanie maszyn przebiegało bezproblemowo.

W każdej bazie operacyjnej zatrudnieni są mechanicy Ryanair, którzy w nocy, kiedy samoloty nie latają, skrupulatnie dokonują przeglądów maszyn. Bazy techniczne zajmują się bardziej szczegółowymi naprawami. Jednakże w przypadku awaryjnego lądowania samolotu taniej linii lotniczej Ryanair w Rzymie nie ma mowy o błędzie mechanika lub samego pilota. Wpadające ptaki to niestety zmora silników odrzutowych. Jak widać producenci najpopularniejszych maszyn, czyli Airbus oraz Boeing nie poradzili sobie z tym problemem.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum