Rynek suplementów

W cyklach budowania masy mięśniowej zawodnik przygotowuje się przede wszystkim na szybkie przyrosty możliwie jak najbardziej odtłuszczonej masy mięśniowej. Bardzo ważne jest więc właściwe dobranie diety tak aby dostarczać organizmowi właściwą liczbę kalorii, na tyle dużą aby były zauważalne postępy i wystarczająco niską żeby nie gromadzić nadmiaru niepożądanej tkanki tłuszczowej. To bardzo trudne dlatego też tak ważne w tym cyklu są odżywki dzięki którym w małej porcji można dostarczyć człowiekowi pożądaną liczbę elementów odżywczych. Odżywki typu gainer to typowe odżywki węglowodanowe, których skład jest wystarczająco wysoko kaloryczny. Odżywki te doskonale uzupełniają codzienną dietę zawodnika.
Jednym z najbardziej popularnych suplementów jest kreatyna. Ten suplement diety wywołuje najwięcej kontrowersji głównie dzięki wysokiej skuteczności działania. Kreatyna na rynku dostępna jest zarówno w formie tabletek, kapsułek jak również proszku. Jest wiele odmian kreatyny. Na rynku możemy dostać monohydrat (kreatyna w postaci monowodzianu) oraz staki kreatynowe. Ostatnio dosyć popularne są stacki typu booster z dodatkowymi składnikami wzmacniającymi działanie kreatyny. Kreatyna to dosyć kompleksowo przebadany suplement w którym nie stwierdzono skutków ubocznych. Jedynym bywa zwiększone obciążenie nerek gdyż kreatyna wydalana jest wraz z moczem zawodnika, nie gromadząc praktycznie żadnych złogów w organiźmie sportowca. Zaleca się dobieranie do kreatyny właściwej odżywki.
Innym charakterystycznym cyklem jest praca nad rzeźbą ciała. Odżywki i suplementy stosowane w tym cyklu to przede wszystkim odżywki wysokobiałkowe. W tym cyklu zawodnik redukuje liczbę przyjmowanych kalorii, dokonuje specjalnych zmian treningowych (przejście na trening aerobowy) i dopasowuje zestaw suplementów wspomagających proces definicji sylwetki. Znakomitym przykładem tych suplementów są spalacze tłuszczu, suplementy wspomagające odchudzanie. Są to suplementy termogeniczne które zamieniają energię absorbowaną z tkanki łuszczowej w energię termiczną. Odżywki wysokobiałkowe (tzw. Proteiny) mają za zadanie przetransportować do komórek jak największą ilość wysokowartościowego białka przy minimalnym udziale cukrów. Dzięki temu białko z takiej odżywki jest nie tylko magazynowane w komórkach ale wykorzystywane jako źródło energii.
Swego rodzaju ewenementem na rynku suplementów jest zma. ZMA jest suplementem minerałowym. Jest to połączenie dwóch minerałów: magnezu i cynku. ZMA i kreatyna to dwa najlepiej działające suplementy. ZMA poprzez połączenie chelatowe (w obecności aminokwasów) magnezu z cynkiem wywołuje silne działanie anaboliczne. Jest to jednak działanie naturalne, zma jedynie stymuluje naturalny anabolizm organizmu. Jeśli do takiego zestawu wpasujemy zarówno prawidłową dietę jak też odżywki i inne suplementy to otrzymujemy doskonałej proporcji podstawę żywieniową do budowania masy mięśniowej. Odżywki podczas suplementacji zma należy przyjmować w odstępach co najmniej godzinnych gdyż wapń zawarty w odżywkach upośledza wchłanianie magnezu.
Odżywki stają się z roku na rok coraz bardziej znanym dodatkiem diety zarówno dla osób nieprofesjonalnie związanych ze sportem. Najczęściej też amatorzy przypisują zbyt dużą wagę do nich licząc na spektakularne efekty. Trzeba jednak pamiętać że odżywki to tylko suplementy diety i tak na prawdę to dieta jest podstawowym czynnikiem. Stosując nawet najwyższej jakości odżywki nie jesteśmy w stanie nimi samymi prawidłowo nasycić naszego organizmu. Suplementy są jedynie dodatkami do diety i procentują jedynie wtedy gdy zachowamy zdrowy rozsądek podczas ich stosowania.
Odżywki i suplementy sportowe odgrywają we współczesnym świecie niezwykle ważną rolę w procesie odżywiania. Jak wiemy przedstawiciele wielu dyscyplin sportowych w tym najczęściej sportów siłowych i kulturystycznych żeby odnosić sukcesy muszą stosować rygorystyczne diety. W przypadku kulturystyki są to przeważnie diety węglowodanowe. Zarówno tak dieta jak również posiłkujące ją odżywki musi być dobrana do bieżącego kalendarza priorytetów treningowych. Jednym z tych priorytetów jest cykl budowania masy mięśniowej. W tym cyklu zawodnik stosuje dietę wysoko-węglowodanową natomiast jako dodatek odżywki typu gainer. Jednocześnie poza odżywkami stosuje też cały zestaw suplementów. Głównym jest kreatyna, hmb i zma.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum