Czy szkło dekoracyjne wraca do łask?

Szkło dekoracyjne kojarzy nam się zazwyczaj z obiektami sakralnymi, które przepełnione są różnobarwnymi motywami na szkle. W większości kościołów, cerkwi czy też starych budowli możemy zaobserwować pięknie zdobione okna, które ukazują swój kunszt i ciekawy kształt w całej postaci. Dekoracyjne szkło było jednym z najczęściej wybieranych dodatków  kilkadziesiąt lat temu. Prezentowało bowiem ono niebywały, oryginalny design, który w ówczesnych czasach był bardzo modny. Dzięki takim zabiegom, świątynie, kościoły i inne obiekty sakralne nad wyraz odróżniały się od pospolitych budowli. Dziś często stają się obiektem albo zachwytu, albo ogólnego niezadowolenia. Szkło dekoracyjne stosowane było najczęściej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wielu projektantów stosowało je w swoich aranżacjach, aby podkreślić swój projekt, a tym samym wyróżnić od innych tego typu budowli. Przykłady można znaleźć na Domino.pl. Na Polskim rynku jednym z liderów w tej branży jest firma, która oferuje tego typu rzeczy

Elementy szkła dekoracyjnego najczęściej są spotykane w kościołach katolickich, na których widnieją przepiękne witraże lokalnych artystów. W dzisiejszych czasach rzadko stosuje się już taki rodzaj szkła.

Większość projektantów twierdzi, że oszpecają tylko ich dzieła. Wszystko zależy od gustu oczywiście, ale największe znaczenie odgrywają tu koszty. Są one czasami tak wysokie, że szkło dekoracyjne nie jest brane pod uwagę, a jak już to stanowi ono minimalny odsetek w całym projekcie. Kościoły i różne tego typu obiekty budowane są dzisiaj w bardzo nowoczesny sposób, można powiedzieć, że minimalistyczny, który charakteryzuje się prostotą i skromnością, a nie przepychem i bogactwem.

Tego typu szklane elementy jako designerski sposób na wyposażenie nowoczesnego domu lub mieszkania? Nie każdy się z tym zgodzi, że takie szkło zdobi i dodaje uroku naszym pomieszczeniom. Jednakże wszystko zależy od naszego gustu i sposobu aranżacji go w naszych domach i mieszkaniach. Wszystko co prawda zrobione z przesytem, kuje nas po oczach i nie zachwyca, ale dobrze dobrane szkło dekoracyjne (w sposób umiejętny i przemyślany) może stanowić bardzo ciekawy projekt dla naszych pomieszczeń. Różnorodne kształty, kolory, faktura mogą sprawić, że nadamy naszemu wnętrzu nietuzinkowy charakter, który zachwyci wszystkich.

Trzeba jednakże pamiętać, że dobór szkła dekoracyjnego. Nie można sobie pozwolić na mieszanie kilku lub kilkunastu barw, ponieważ efekt może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Najlepiej jest skorzystać z porady projektanta, który z pewnością doradzi nam odpowiednie nasycenie barw oraz kształtów. Projektanci i aranżerzy wnętrz często korzystają z tego typu szkła. Dzięki nim może w sposób subtelny wyeksponować szkło dekoracyjne w naszym domu lub mieszkaniu.

Zazwyczaj nasze pomysły są tak mało sprecyzowane, że warto skorzystać z rady fachowca, który ma doświadczenie w tym temacie i który podpowie nam na czym się skupić, a z czego zrezygnować.  Należy również pamiętać, że szkło dekoracyjne nie jest łatwe w utrzymaniu. Praktycznie codziennie należy je czyścić, by prezentowało się w pełnej okazałości. Zastanówmy się więc dobrze przed wyborem takich elementów do swoich pomieszczeń.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Jedna opinia na forum; do “Czy szkło dekoracyjne wraca do łask?”

  1. Henryka Stefanowska Says:

    Warto skorzystać z oferty firmy Glassmarket. Oferują szkło budowlane i szkło lustrzane. Dostarczają także szkło zdobione i szkło zbrojone oraz inne rodzaje podobnych produktów.  Rzetelni, uczciwi i godni zaufania.

Opinie i komentarze na forum