Tanie opony – Analiza rynku

Poniższa analiza jest w formie ogólnikowej i nie zawiera danych statystycznych. Jedynie w przybliżeniu oddaje wybrane aspekty rynku tanich opon w Polsce.

Rynek opon w naszym kraju to do dość konkurencyjny sektor zw na występowanie dosyć dużej liczby podmiotów po stronie podaży. Ze względu na fakt, że opony są dobrem podlegającym zużyciu popyt również jest dość duży. Jednak Polacy nadal nadal znacznie mniej zarabiają na tle obywateli krajów Unii Europejskiej i statystyczny Polak, o wiele rzadziej wymienia opony w swoim samochodzie. Poza tym duża część społeczeństwa to ludzie, którzy eksploatują swoje stare opony mimo znacznego zużycia i startego bieżnika. Część osób także nadal korzysta z tak zwanych opon wielosezonowych, które w praktyce w warunkach zimowych się po prostu nie sprawdzają. Lukę te mogły by wypełnić właśnie tanie opony. Jednak cena kompletu opon to nadal spory wydatek dla przeciętnego Kowalskiego. Rozpiętość cenowa na rynku jest dość spora, ale większość ludzi decyduje się na tanie opony, mimo że te droższe zwykle są jednak wyższej jakości. Jeśli chodzi o żywotność to w tym aspekcie już różnie bywa.

Podaż i popyt na tanie opony

Popyt na tanie opony jest dosyć stabilny, a nawet pojawiają się szanse, że w obliczu kryzysu bogatsza część społeczeństwa, poszukując oszczędności, zdecyduje się zakupić tanie opony, tym samym rezygnując z opon z wyższej półki. Jak zawsze popyt stymuluje podaż i w branży tej pojawiają się nowe podmioty sprzedające tanie opony, mimo sporej konkurencji. Może nie tyle mam tu na myśli nowych producentów, co raczej sektor handlowy. Równie silna konkurencja od kilku lat występuje na rynku internetowym w Polsce w branży ogumienia. Mimo to powstają nowe sklepy internetowe oferujące właśnie tanie opony. Na przykład nowy, już dość popularny sklep posiadający w przeważającej części swojej oferty tanie opony. Firma ta sprzedaje również tanie opony używane, co może świadczyć o fakcie, iż popyt oczekuje przede wszystkim niższych cen. Takich przykładów nowych przedsiębiorstw można by wskazywać wiele, co jest dowodem na istnienie ciągle miejsca na rynku, mimo tak dużej konkurencji. Jednak luka ta powoli zaczyna się zapełniać.

Źródła:

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum