Tradycje ślubne

Czymś charakterystycznym i odrębnym dla polskiej tradycji małżeńskiej jest wejście do urzędu stanu cywilnego. Na zachodzie, przyjęło się, że to ojciec narzeczonej przyprowadza córkę do ołtarza na ślub, gdzie oddaje jej rękę narzeczonemu. Bardzo wzruszający gest symbolizujący przejęcie opieki nad kobietą przez współmałżonka, za aprobatą ojca panny młodej. W Polsce młodą parę do ołtarza prowadzi kapłan.
Także niewskazane jest przymierzanie kreacji ślubnej przez inne postronne osoby, takie jak świadkowi panny młodej. Zwyczajów związanych z suknią ślubną narzeczonych jest o wiele więcej. Weźmy taki welon, który chroni pannę młodą przed zawistnymi spojrzeniami ludzi, także posiada swój odrębny ceremoniał – powinna go założyć pannie młodej świadkowa, która musi być panną.
Nadal często najważniejszym wydarzeniem w danej rodzinie, obok przyjścia na świat dziecka jest właśnie ślub. Planowanie i przygotowanie tej uroczystości, także obfitują w różne uprzedzenia, które przyjęły się jako zwyczaje. Jednym z najbardziej znanych jest zakaz kupowania, przymierzania i prezentowania się w kreacji ślubnej, narzeczonej przed wybrankiem.
Wszędzie ślub wygląda inaczej. Związane jest to z głęboko zakorzenionymi obyczajami i tradycjami.
Obrządków, jakie towarzyszą tak ważnej okazji jak ślub, nie sposób wręcz zliczyć. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego tak niecodzienną okoliczność jak zawarcie związku małżeńskiego należy starannie przygotować. W tej kwestii od czasów najdawniejszych, niewiele się zmieniło.
Świeżo poślubiona para młoda jako pierwsza opuszcza miejsce zaślubin. Po ceremonii zaślubin czas na gratulacje, życzenia i ślubne prezenty. Przy wyjściu na nowożeńców czeka deszcz drobnych monet stanowi symbol płodności i rychłego, udanego potomstwa.
Tradycją, nadal kultywowaną na terenach wiejskich, jest tworzenie przez sąsiadów nie zaproszonych na wesele, tak zwanych brama. Aby orszak ślubny zatrzymany przez taką bramę mógł przejechać dalej, druhny młodej pary muszą przekupić bramowiczów za pomocą alkoholu, a dzieci słodyczami.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum