Uprawa borówki

Borówka wysoka jest krzewiną bardzo wymagająca. Po pierwsze musimy dobrać właściwą gleby. Najodpowiedniejsze dla borówki wysokiej są lekkie to znaczy piaszczyste gleby, kwaśne i próchnicze. Gleba musi być także odpowiednio wilgotna. Borówka wysoka jest bardzo nieodporna na brak wody szczególnie zaraz po posadzeniu i w pierwszym okresie uprawy. Trzeba zadbać także o przewiewność gleby. Chodzi o to by głębokie warstwy gleby przepuszczały dobrze wodę. Gleby o takich parametrach spotyka się najczęściej w okolicy lub wśród lasów porośniętych sosnami. Borówka wysoka ma niewielkie wymagania pokarmowe.

Do wysadzenia można stosować krzewy borówki dwu oraz trzy letnie. Borówkę wysoką rozmnaża się wegetatywnie, w pojemniku lub z bryłką korzeniową. Decydując się na zasadzenie należy zadbać o odpowiedni dobór odmian borówki wysokiej. Odmiany różnią się one najczęściej okresem owocowania. Są późne i wczesne odmiany. Na przydomowej działce polecamy zasadzić borówki różnych odmian by wydłużyć czas owocowania.
Borówka wysoka jest znacznie wyższa, bo osiąga nawet 200 centymetrów wysokości, kiedy to pospolita jagoda nie odrasta od ziemi nawet na jedna czwartą z tego. Krzewy borówki to roślina o wzniosłym pokroju. Borówka posiada zielone liście, a owoce borówki wysokiej są także sporo większe od tych, które zbieramy w naszych lokalnych lasach. Okres kwitnięcia borówki wysokiej przypada na kwiecień i maj. Wówczas to rośliny pokrywają się tysiącami niewielkich, białych kwiatków. Te kwiaty zapylane są najczęściej przez pszczoły i trzmiele, rzadko inne owady. Okres zbierania owoców borówki wysokiej przypada natomiast od połowy lipca aż do września. Owoce borówki wysokiej oprócz tego, że są nieco większe to są jeszcze wolne od barwiącego soku. W smaku są podobne do polskiej borówki czarnej.

Coraz częściej przedmiotem hodowli w Polsce staje się roślina pochodząca z USA – borówka wysoka. Borówka wysoka nazywana borówką amerykańską jest swego rodzaju odmianą krzewinki z rodziny wrzosowatych. Borówki wysokie jak sama nazwa wskazuje są zdecydowanie wyższe niż tych spotykanych w Polsce borówek czarnych, które w warunkach naturalnych występują w Polsce, co za tym idzie również w Polsce. Potocznie borówka czarna nazywana jest jagodą. Już wiesz, o czym mowa?





Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Jedna opinia na forum; do “Uprawa borówki”

  1. Borówkarz Says:

    Należy jeszcze pamiętać o wartościach zdrowotnych borówki amerykańskiej

Opinie i komentarze na forum