Własna firma – czy to dobra alternatywa dla etatu?

No właśnie… Czy można uznać, że własna firma jest lepszym rozwiązaniem niż praca na etacie? I dlaczego wciąż tak wielu Polaków obawia się prowadzenia przedsiębiorstwa?

Z pewnością na taką sytuację wpływa fakt, że Polska to wciąż kraj „zasypany” papierkami. Biurokracja skutecznie zniechęca wiele osób do spróbowania swoich sił w biznesie. Dodatkowo dochodzi strach przed odpowiedzialnością. W efekcie wybierają pracę na etacie, której często zwyczajnie nie trawią, względnie emigrują za granicę.

Zaryzykuję stwierdzenie, że poddają się przedwcześnie. Własna firma rzeczywiście wymaga zarówno odpowiedniego przygotowania własnego, wybadania rynku, czasem inwestycji – daje jednak możliwości dużo większe niż etat. Prowadzenie działalności okazuje się mniej skomplikowane niż początkowo można by przypuszczać. Wiele zależy oczywiście od branży, ale logiczne jest że wybierzemy tę, która jest nam bliska i dość dobrze znana.

Jeśli więc chcemy robić to, co lubimy, zajmować się tym, co nas interesuje i jeszcze mieć z tego pieniądze – cóż, zainteresujmy się bliżej kwestiami dotyczącymi prowadzenia własnej firmy! Zacząć możemy choćby od przeczytania książki poświęconej temu zagadnieniu (o wiele mówiącym tytule „Moja firma”), a naszym kolejnym krokiem może stać się odwiedzenie choćby forum dyskusyjnego, na którym mniej lub bardziej zaawansowani przedsiębiorcy wymieniają się uwagami na temat prowadzenia biznesu (główne tematy dyskusji to m.in. inwestowanie czy własna firma). Czy warto? Warto. Przynajmniej postawić ten pierwszy krok.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum