Yorkshire terrier – kąpiel yorka

Po kwarantannie poszczepiennej możemy przystąpić do pierwszej kąpieli yorka. Na początku może nie będzie to dla szczeniaka miłe doświadczenie lecz z czasem na pewno je zaakceptuje.
Do kąpieli yorka należy się przygotować, przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki dla psów bardzo dobrej jakości. Potrzebujemy szampon, balsam/odżywkę i spray do czesania. Kosmetyki dla psów bardzo często są sprzedawane w postaci koncentratów, więc nie zapomnijmy zanim zaczniemy naszego pieska kąpać dokładnie przeczytać instrukcję i rozcieńczyć je wodą w odpowiednich proporcjach.

Wstawiamy psa do wanny i dokładnie moczymy np. prysznicem – trochę wody zleci zanim dokładnie będzie mokry. Yorki mają mają włos podobny do ludzkiego. Kiedy nasz pies jest już dokładnie zmoczony nakładamy szampon. Ja mieszam szampon z wodą w plastikowym dzbanku i polewam tym całego psa od głowy po czubek ogona (należy uważać aby woda i szampon nie dostały się do oczu i uszu naszego pupila) masujemy dokładnie całego psa, po czym spłukujemy. Czynność powtarzamy. Pierwsze mycie służy do umycia psa i spłukania brudu, drugie sprawia, że sierść nabiera puszystości i zaczyna “oddychać”. Po drugim myciu płuczemy bardzo dokładnie i nakładamy odżywkę, również dobraną do rodzaju włosa. Jak już wspomniałam przy opisywaniu czesania może to być np. Caresse Volume – Jean Pierre Héry, Premium Protein Pack&Pre Chalk – #1 All Systems, bananowa odżywka IvSan Bernard. Ja odżywkę nakładam podobnie jak szampon – rozrabiam z niewielka ilością ciepłej wody i taką “płukanką” oblewam psa. Delikatnie wcieramy odżywkę w sierść i czekając kilka minut by odżywka “nabrała mocy”(2 – 3 min. w zależności od zalecenia producenta) możemy psa uczesać metalowym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Spłukujemy odżywkę i wycieramy psa. staramy się nie trzeć sierści, a dociskać ręcznikiem by ten chłonął wodę. Pies będzie się “suszył” swoim psim sposobem tzn. trzepał się i rozpryskiwał wodę. Teraz nie pozostało nam nic innego jak wysuszyć suszarką lub czekać, że wyschnie. Collie na całkowite wyschnięcie (z podszerstkiem) potrzebuje ok. 24 godzin (!). Przy suszeniu “naturalnym” dobrze jest co pewien czas zaczesywać sierść do góry aby zapewnić dobrą wentylację i przyspieszyć schnięcie podszerstka. Kiedy jest chłodno, a pies jeszcze schnie nie wychodzimy na długie spacery, by go nie przeziębić.

Relatywne: Inne: Zobacz też: http://www.poradniki.zgora.pl

Opinie i komentarze na forum