Zasada działania funduszy inwestycyjnych
Fundusze to świetny sposób na pomnażanie oszczędności. Fundusze można klasyfikować z uwagi na prowadzoną politykę inwestycyjną, a także profil inwestora.
Fundusze o stosunkowo niewielkim stopniu ryzyka inwestycyjnego to przede wszystkim fundusze pieniężne, fundusze gotówkowe oraz fundusze obligacji. Fundusze o wysokim stopniu ryzyka inwestycyjnego to przeważnie tzw. fundusze agresywne. Tego rodzaje fundusze cechuje kilkuletni horyzont inwestycyjny z uwagi na dynamikę zmian instrumentów, w które fundusz inwestuje. Do funduszy o wysokim stopniu ryzyka zaliczamy: fundusze akcji polskich oraz fundusze akcji globalnych (zagranicznych).
Fundusze to bez wątpienia o wiele lepsze rozwiązanie niż indywidualne lokowanie swoich oszczędności w akcje czy obligacje. Fakt uczestnictwa w funduszach potwierdza nabyta jednostka uczestnictwa (w przypadku funduszy otwartych) oraz certyfikat inwestycyjny w przypadku funduszy zamkniętych). Zgromadzone środki pieniężne tworzą aktywa funduszy.
Otwarte fundusze inwestycyjne prezentują codziennie wyceną jednostek uczestnictwa. Wycena może odbywać się rzadziej, jeżeli taki zapis jest zawarty w statucie funduszy. TFI podają do wiadomości wszystkich inwestorów ile są warte na dany moment jednostki uczestnictwa funduszy. Ciekawy rozwiązaniem jest kontrola wyników funduszy przez narzędzia analityczne dostępne w Internecie. Obecnie fundusze w zdecydowanej większości prezentują swoje wyniki właśnie poprzez taką formę komunikacji z inwestorem.
Relatywne:
- Projekty Gospodarcze
- Charakterystyka rynku budownictwa przemysłowego
- Analiza rynku internetowego - podsektor: meble
- Extraportfel – Pożyczki Internetowe Creamfinance Poland Sp. z o.o.
- TCU [Odział Tarnowskie Góry] Ubezpieczenia Samochodowe AC OC Komunikacyjne, Domów, Firm itp.
- Nest Bank SA – konta osobiste, oszczędnościowe, firmowe, lokaty i kredyty
- Czym dokładnie jest fundusz?
- Jak inwestować swoje oszczędności ?
- Co się dzieje na rynku kredytów mieszkaniowych
- Ranking otwartych funduszy emerytalnych
- ZUS skuteczniejszy od OFE
- Losowanie OFE już tuż tuż…
- Zbliża się losowanie ZUS
- Konta bankowe – na co warto zwracać uwagę.
- Odchudzanie – dieta 1000 kalorii
- Projetky gospodarcze
- Dekoracje ślubne - ozdoby ślubne
5 marca, 2013 14:21
Także uważam, iż inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest dużo lepszym rozwiązaniem niż indywidualna forma inwestycji. Szczególnie, jeśli umiejętnie zdywersyfikuje się portfel inwestycyjny, co pomaga zminimalizować możliwość straty. Rynek oferuje tak dużą ilość funduszy, o różnym stopniu ryzyka, że każdy, nawet początkujący inwestor, może wybrać odpowiedni fundusz dla siebie. Jest to więc świetna forma inwestycji zarówno dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów.